Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Kdepak facka Putinovi. Optimální volební výsledek.

Vladimír Putin

  11:38

Majstrštyk. Výsledek ruských parlamentních voleb potvrdil dominanci Putinovy strany a zároveň vyvolal zdání demokratické volby.

Zisk kolem 50 procent hlasů pro stranu Jednotné Rusko je dobrý výsledek, byť její šéf Vladimir Putin viditelně nejásá. foto: © REUTERSČeská pozice

Parlamentní volby v Rusku skončily drtivým vítězstvím vládnoucí strany Jednotné Rusko. A přesto je zisk kolem 50 procent hlasů v některých komentářích považován, když ne přímo za porážku, tak neúspěch a jakýsi varovný políček pro šéfa strany a nejmocnějšího muže Ruska Vladimira Putina. Nikdo přitom nepochybuje, že v březnu podobně jasně Putin vyhraje i prezidentské volby. Není v tom patrný rozpor? Porážka a neúspěch ruku v ruce s vítěznou realitou a udržením „stability“, byť se Putin naoko trochu mračí.

Ale Putin přece tušil (nebo i věděl), jak volby asi dopadnou. Muselo mu být jasné, že jeho strana přijde o ústavní většinu, a tomu přizpůsobil plán. Například poslední volební průzkum preferencí prestižního ruského ústavu Levada zveřejněný 25. listopadu to říká jasně: vládnoucí stranu čeká propad. Průzkum pouze zisk jednotného Ruska zhruba o tři procenta nadhodnotil a v podstatě se nemýlil ani u výsledku dalších tří stran, u nichž odhadl, že se do Státní dumy dostanou – druhých komunistů, levicového Spravedlivého Ruska a Žirinovského Liberálnědemokratické strany Ruska.

Průzkumy to naznačily, výsledky pak potvrdily. Samozřejmě se někdo může domnívat, že i průzkum Levady byl zmanipulovaný. Možná, to nevíme. Pokud byl regulérní (a rovněž i další průzkumy, které naznačovaly totéž), pak celkem věrně ukázal stav, který ovšem není pro současný ruský establishment nepříjemný. Nadpoloviční většina je snad málo? A čekají snad poslance Jednotného Ruska v dumě složitá vyjednávání o klíčových otázkách s ostatními stranam? Nenechme se ošálit: komunisté i zástupci zbylých dvou stran většinou poslední čtyři roky hlasovali stejně jako Jednotné Rusko.

Putin nalezl poněkud sofistikovanější formu v tom smyslu, že zařídil, aby výsledek tolik „nebil do očí“

Důkazů, že samotné volby neproběhly čistě, je plno: zastrašování voličů, podplácení úředníků, upravování volebních uren, potlačování protivládních demonstrací, vypínání internetových stránek opozice a další nepravosti? Putin prostě chtěl, aby to takto dopadlo, a proto neponechal nic náhodě.

Duma za uplynulé období již změnila ústavu k Putinově obrazu, tak proč nyní neukázat alespoň zdání „demokratické“ volby? Výsledek 99,9 procenta jako za starých sovětských časů by byl moc nápadný. I těch 64 procent – výsledek z roku 2007 – je moc. Polovina hlasů je tak akorát. Všimněme si, co pánové Putin a Medveděv v prvních reakcích prohlásili. Putin (ještě v neděli v noci): „Je to optimální výsledek, který odráží reálnou situaci v zemi. Na jeho základě budeme moci zajistit stabilní rozvoj země.“ Medveděv přijal výsledek jako důkaz, že demokracie v zemi reálně funguje. (Ať žije!)

Proto nelze souhlasit s komentáři typu „porážka“, „facka Putinovi“, nebo jak napsal třeba britský list The Times, „volby v Rusku již není možné odbýt jako sovětskou frašku“. Sovětská fraška to skutečně nebyla. Putin nalezl poněkud sofistikovanější formu v tom smyslu, že zařídil, aby výsledek tolik „nebil do očí“. Jinak se nezměnilo nic.

Nu, možná přeci jenom něco, ale to je opravdu jen spekulace některých prozíravějších médií – výsledek, který naoko vypadá jako porážka, by mohl změnit úmysl Vladimira Putina dosadit Dmitrije Medveděva místo sebe do premiérského křesla po prezidentských volbách. Prezident Medveděv, který přijede 7. a 8. prosince do Prahy, se jeví jako ideální obětní beránek volebního (ne)úspěchu.