Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nová bezpečnostní strategie USA? Nikoli. Jen radikální snížení rozpočtu.

USA

  6:36

Americký prezident Barack Obama ji minulý týden s velkou slávou představil. Ale je nová? A ohlásil Pentagon vlastně něco?

Dne 18. prosince 2011 se nad Irákem naposled proletěly jedny z posledních exemplářů amerických výzvědných letounů U-2. Ze 103 letadel vyrobených od roku 1955 je teď ve službě posledních 26, kterým skončí životnost na konci desetiletí. Vyřazeny však budou ještě dřív. Až se vychytají všechny mouchy, nahradí je bezpilotní letouny RQ-4 Global Hawk. Brzy tedy skončí jedna éra letecké špionáže – U2 je totiž posledním pilotovaným strategickým špionážním letounem ve výzbroji letectva USA.

Právě tato generační obměna dobře ilustruje „novou“ bezpečnostní strategii Pentagonu. Méně vojáků, víc bezpilotních letounů, zaměření na kybernetiku, pryč z Evropy a hurá do Pacifiku. Obamův plán snížit rozpočet amerických ozbrojených sil o 487 miliard dolarů se projeví zejména na pozemním vojsku. Letectvo bude dál dostávat nové bezpilotní „hračky“ a námořnictvo se má připravovat na konfrontaci s Čínou. Je však na této strategii něco nového?

Po válkách přicházejí škrty

„Nesmíme si dovolit opakovat chyby z minulosti – jako po druhé světové válce, nebo po Vietnamu –, kdy byly naše ozbrojené síly špatně připravené na další konflikty,“ prohlásil americký prezident Barack Obama 5. ledna na své, nutno podotknout, vůbec první tiskové konferenci v Pentagonu. Snad i proto vyvolala spoustu očekávání – zbytečně.

Obama pronesl asi desetiminutový nicneříkající projev, po němž předal slovo ministru obrany Leonu Panettovi a opustil konferenční místnost. Ten mu poděkoval a měl velice podobný projev. Hlavní část konference uzavřel šéf sboru náčelníků štábů Martin Dempsey, který poděkoval Obamovi i Panettovi za jejich „leadership“. A opět neřekl nic nového.

Smíšené reakce tisku na sebe nenechaly dlouho čekat. Reportér amerického serveru DoDBuzz, který byl přímo na konferenci, na svém Twitteru krátce a trefně komentoval, že i když se Pentagon snaží vyvolat dojem, že „strategie řídí škrty“, na povrch se dostává, že „strach ze škrtů => ,strategie‘ => škrty“. To víceméně potvrdily i nejednoznačné odpovědi úředníků ministerstva na otázky novinářů, kde a o kolik se má americká vojenská přítomnost snížit. Pentagon nic neprozradil s tím, že bližší informace budou předloženy až po zveřejnění federálního rozpočtu na rok 2013. To se dá očekávat začátkem února.

„Nová strategie“ se tak zdá opět pouze eufemismem pro radikální snížení obranného rozpočtu, které s ohledem na americkou ekonomiku prostě muselo přijít

„Nová strategie“

Obama svou přítomností na konferenci jen udělal z komára velblouda. Z toho mála, co zaznělo, se dá vyčíst alespoň základní směřování americké obranné politiky. Zajímavý komentář poskytl pro deník The Washington Post generálmajor Robert H. Scales, bývalý velitel Pensylvánské vojenské akademie. Navzdory Obamovu výroku o vyvarování se chyb z minulosti prohlásil: „Prezident udělal tu samou chybu jako prakticky všichni jeho předchůdci od druhé světové války.“ Za příklad uvedl Harryho Trumana, který nechal snížit armádu z osmi milionů na půl milionu mužů, a kdyby nepřišla intervence Kongresu, málem by zrušil i celou námořní pěchotu. Podle Scalese byla každá další válka pro USA překvapením a každá skončila velice podobnými škrty. Stejně jako ta v Iráku.

„Nová strategie“ se tak zdá opět pouze eufemismem pro radikální snížení obranného rozpočtu, které s ohledem na americkou ekonomiku prostě muselo přijít – stejně jako po všech válkách v americké historii. Místo investic do masivní pozemní armády se obranný rozpočet víc přerozdělí  mezi letectvo a námořnictvo. Jak podotýká server DoDBuzz, obě složky se v minulém desetiletí navzdory navýšení rozpočtu, které přišlo po 11. září 2001, neustále snižovaly.

Novinkou je snad pouze přiznání, že americká přítomnost v Tichém oceánu musí posílit, aby zajistila „protiváhu ambiciózní Číně“. A stejně jako odzvonilo pilotovaným špionážním letadlům, v Jihočínském moři šly k ledu staré spory. Na konci června 2011 totiž při přátelské návštěvě zakotvila ve vietnamském Da Nangu americká letadlová loď USS George Washington. Třeba dá revidovaná americká obranná politika vzniknout i novým spojenectvím.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!