Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Optimistická nálada na trzích vyhnala korunu na letošní maxima

  6:11

Snížení ratingu devíti evropským zemím i záchrannému fondu EFSF agenturou Standard & Poor´s mělo na investorský apetit omezený vliv.

Optimistická nálada, která v uplynulém týdnu panovala na trzích, se podepsala pod posílení rizikových aktiv. Euro zaznamenalo nejvyšší zisky od října loňského roku a dařilo se i měnám ve středoevropském regionu.

Verdikt agentury Standard & Poor´s o snížení ratingu devíti evropským zemím a následně i záchrannému fondu EFSF měl na investorský apetit omezený vliv. Zájem o státní dluhopisy Španělska či Francie a prudký vzestup německého indexu důvěry investorů v tamní ekonomiku ZEW lze považovat za impulsy, které foukly evropské měně vítr do plachet. Přehnaný optimismus však není v případě eura na místě. Problémy, s nimiž se Evropa potýká, přetrvávají.

Problémy, s nimiž se Evropa potýká, přetrvávajíSilný týden zažil středoevropský region. Situace v Maďarsku se uklidnila a zdá se, že tamní vláda ustoupí tlaku Mezinárodního měnového fondu a Evropské komise v otázce sporných reforem. V praxi se potvrdilo staré pravidlo „nakupuj, když ostatní prodávají a panika dosahuje vrcholu“. Zpětně lze právě panický prodej forintu maďarskými občany pokládat za signál k nákupu tamní měny (5. ledna se forint vůči euru dostal na historická minima 324 forintů za euro).

Karta se ale obrátila, za poslední dva týdny posílil vůči euru o více než šest procent a dostal se na dohled hranice 300 forintů za euro. Znamená to, že ho lze doporučit k nákupu? Nikoliv. Investice ve forintech je nadále velmi rizikovou záležitostí. Vysoká kolísavost, značné zadlužení a nevyzpytatelná vládní politika nevylučují, že na konci ledna zaťuká forint na dveře novým minimům.

K dolaru zpátky pod 20 Kč

Úspěšný týden si prožila i česká měna, která byla tažena optimistickou náladou investorů. Vůči euru nejprve oscilovala kolem hladiny 25,60 Kč. Ve druhé polovině týdne se jí však podařilo dostat na nejsilnější hodnoty za poslední měsíc. Klíčovým dnem byl čtvrtek, kdy se obchodovalo dokonce pod úrovní 25,30 koruny. Zároveň byla na denním grafu prolomena rostoucí trendová linie, což může indikovat změnu trendu. Fundamenty však nadále hovoří spíše pro další oslabení domácí měny.

Vůči dolaru byly korunové zisky ještě výraznější. Od středy se obchodovalo pod hranicí 20 Kč a ve čtvrtek se česká měna dokonce pokoušela prolomit úroveň 19,50 koruny za dolar. Své zisky však neudržela a během pátku jejich valnou část odevzdala.

Většina klíčových dat z domácí ekonomiky byla publikována v první polovině ledna a ekonomický kalendář byl v tomto týdnu téměř prázdný. V pondělí byly zveřejněny prosincové ceny výrobců. Pozornost byla upřena především na průmysl, kde tempo růstu cen zpomalilo. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 procenta, meziročně o 4,6 procenta. V průměru za celý rok 2011 oproti roku 2010 ceny v průmyslu vzrostly o 5,6 procenta a u zemědělských výrobců o 19,1 procenta. Poklesly naopak ceny stavebních prací, a to o 0,5 procenta.

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...