Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Poselství centrálního bankéře českým spořílkům: Uvolněte se, prosím

  10:29

Českou národní banku čeká hodně práce, aby dokázala v občanech vzbudit pocit, že je vlastně dobře a není se čeho bát.

Poměrně velký rozruch vyvolalo ve čtvrtek poselství Miroslava Singera českým spořílkům. Shrnout by se dalo do několika vět, jež by mohly znít zhruba takto: Uvolni se, český občane. Nešetři tolik a začni více utrácet. Nemáš důvod být v depresi. Ekonomika na tom není tak špatně a Tvé peníze nutně potřebuje. Pokud však budeš dál šetřit, počítej s tím, že toho moc nenaspoříš. Úroky Ti snížíme a o zbytek se postará inflace. Tvé reálné úspory poklesnou. Měj rozum a pořiď si alespoň hypotéku, vždyť ceny nemovitostí v posledních letech výrazně klesly!

Českému spotřebiteli byl přitom v posledních zhruba třech letech předkládán přesný opak výše zmíněných slov: Žil sis nad poměry a nyní je třeba utáhnout si opasek. Pasivní občan se vesměs podřídil a učinil, co mu bylo kázáno. Zčásti proto, že se podrobil hlasu shůry, zčásti proto, že musel.

Guvernérova slova lze tedy hodnotit rozporuplně. Na jednu stranu je chvályhodné, že se Česká národní banka snaží hrát aktivnější úlohu v hospodářské politice a nižšími úroky zjemnit dopad fiskálně restriktivních kroků současné vlády. Na straně druhé nelze přehlédnout, že to není jen onen zmiňovaný negativní sentiment a opatrnost, který řadového občana nutí šetřit, ale že je to i současné ekonomické prostředí, jež na optimismu moc nepřidává.

Centrální banku čeká hodně práce

Pokud se podíváme na ekonomické statistiky zveřejněné v první polovině uplynulého týdne, je zřejmé, že se ani ve druhé půli letošního roku Česká republika z recese nedostane. Pravděpodobnější je naopak prohloubení poklesu HDP. V září se zhoršila situace na pracovním trhu – míra nezaměstnanosti vzrostla na 8,4 procenta. Naopak poklesl počet volných pracovních míst, a na jedno místo tak aktuálně připadá více než dvanáct uchazečů.

Zhoršující se tendenci vykazuje i domácí průmysl. Zarážející je především srpnový pokles u výroby motorových vozidel a obecně snížení nových zakázek. Teprve další měsíce naznačí, jak to s automobily vypadá. Ve vleklé a zatím nekončící krizi zůstává stavebnictví.

Centrální banku čeká z tohoto pohledu hodně práce, aby navzdory rostoucí nezaměstnanosti a klesajícím reálným příjmům domácností (inflace v září činila 3,4 procenta) dokázala v českých občanech vzbudit pocit, že je vlastně dobře a není se čeho bát.

Koruna po většinu týdne stagnovala, což platí zejména ve vztahu ke společné evropské měně. Obchodovalo se zpravidla pod hranicí 25 Kč za euro. V pátek odpoledne se však kurz koruny kótoval již těsně nad touto hladinou. Vůči dolaru byla česká měna v první polovině týdne pod prodejním tlakem. Ve druhé půli dokázala ztráty z větší části smazat.

Vzhledem k tomu, že to centrální bankéři s případnými kurzovými intervencemi myslí asi opravdu vážně, je nutno přehodnotit perspektivu vývoje koruny do konce letošního roku. Trend posilování byl pravděpodobně definitivně zastaven a momentálně se obchodování kolem úrovně 25 Kč za euro jeví v nadcházejících týdnech jako nejpravděpodobnější varianta.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...