Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Je to na demisi, paní vicepremiérko!

  14:43

Osobnosti z menších stran a protikorupčních iniciativ mají v kauze zamlčených příjmů Karolíny Peake vesměs jasno: jde o minelu hodnou rezignace.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Vicepremiérka pro koordinaci boje s korupcí Karolína Peake (LIDEM, dříve Věci veřejné) v čestném prohlášení o svých příjmech z roku 2010 neuvedla milionové částky, které získala již coby poslankyně. Podle oslovených právníků tím porušila zákon o střetu zájmů. Celkem 18 milionů korun za prodej luxusní vily přiznala až dodatečně ve čtvrtek 25. října poté, co na případ upozornila ČESKÁ POZICE. Navzdory tomu je na místě se ptát, zda provinění místopředsedkyně vlády není natolik závažné, aby post v kabinetu opustila.

ČESKÁ POZICE se zeptala několika osobností z prostředí protikorupčních iniciativ a předsedů menších „nesněmovních“ stran i opoziční ČSSD, jak kauzu hodnotí. A zda by v případě, že vše nebude řádně vysvětleno, neměla místopředsedkyně vlády podat demisi. Z odpovědí vyplynulo, že Karolína Peake se dopustila zásadní politické minely, a většina z dotázaných míní, že by měla hodit vicepremiérský ručník do ringu.

  • Předseda Strany zelených Ondřej Liška napsal: „Každý poslanec a ministr, tedy i Karolína Peake, musejí vědět, jak se deklarují příjmy za uplynulé období. Pokud tak neučinila, je to buď záměr, nebo skandální neznalost, dvojnásob neomluvitelná v její ‚protikorupční‘ funkci. V každém případě jde o flagrantní porušení pravidel, která už tak jsou slabá a bezzubá. Měla by okamžitě odstoupit, je to neomluvitelné.“
  • Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek zaslal tuto odpověd: „Potvrzují se má slova, že nemáme odpovědnou a protikorupční vládu, ale její karikaturu, která jen škodí zemi a nahrává KSČM.“
  • Předseda hlavní opoziční strany ČSSD Bohuslav Sobotka se domnívá, že „pochybení paní Peake je srovnatelné s kauzou poslance Bessera, který kvůli tomu musel odstoupit z funkce ministra kultury. Pokud by premiér měřil všem stejným metrem, měla by rezignovat i paní Peake“.
  • Lídr České pirátské strany Ivan Bartoš si o kauze Karolíny Peake myslí: „Samozřejmě, že by měla tyto nesrovnalosti vysvětlit, a nejen z pozice své funkce. Nechci zde pořvávat podobně jako současní opoziční poslanci něco o jejím odstoupení. Odstoupit by měla řada dalších politiků. V případě K. Peake je však třeba si uvědomit, že pokud je údajný boj s korupcí jejím štítem, a ona je vicepremiérka pro boj s korupcí, musí být v tomto směru papežštější než papež. Je to stejně paradoxní, jako když politička německé Pirátské strany poskytla výhradní práva na svou publikaci nakladateli, a pak se divila, že dílo nemůže volně šířit na internetu. Bohužel je v české vysoké politice běžné, že je kázána voda, ale pito víno. Piráti se snaží tento trend změnit tím, že veškeré naše požadavky aplikujeme především sami na sobě. To se, podle nám zatím dostupných informací, u paní Peake neděje.“
  • Šéf Transparency International ČR David Ondráčka uvedl: „Je to její těžká politická chyba, která bohužel srazí i těch pár protikorupčních aktivit vlády a snižuje možnost jejich prosazení. Vysvětlit to musí, ale k odstupování důvod nevidím. Zákon o střetu zájmů má jedinou sankci – veřejnou kontrolu.“
  • Analytik Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Petr Soukenka vzkázal: „U člověka, který je součástí vrcholové politické elity, se předpokládá, že je člověkem kompetentním, to znamená je vzdělaný, inteligentní, morálně jasně zakotvený. Paní Peake, jak tvrdíte ve vašem článku, nepřiznala nikoliv nevýznamný majetek. V kontextu, co uvádím výše, je zcela vyloučeno, aby se jednalo o nedbalost z její strany, a musí z logiky věci jít o vědomé zatajení těchto skutečností. Již pouze toto pochybení paní Peake je pro mne naprosto dostačující k tomu, abych ji považoval za nevěrohodnou političku. Jakékoliv dodatečné vysvětlování majetkových poměrů je pro mě již nadbytečné a dotyčná paní by měla rezignovat.“
  • Podnikatel roku 2011 Ústeckého kraje v soutěži společnosti Ernst & Young a předseda občanského sdružení Podnikáme bez korupce Martin Hausenblas míní: „Celý projekt Věcí veřejných byl úspěšný podnikatelský pokus o privatizaci moci tím, že se zahrálo na strunu celospolečenské objednávky nespokojenosti lidí s úrovní korupce a stavu věcí veřejných. Ta strana je falešná, a tak není divu, že její stoupenci falešně i hrají. S ohledem na její kvalifikaci je omyl sice málo pravděpodobný, ovšem možný. Pokud tomu tak je, jistě se ráda omluví a uvede všechny nejasnosti na pravou míru. Často od paní Peake slyšíme volání po vyšší politické kultuře. Pokud se jí zcela nepodaří rozptýlit vzniklé nejasnosti, může naší politické kultuře výrazně pomoci tím, že rezignuje na veřejné funkce, a vytvoří tak jasný společenský precedens, že politik, který nevěrohodně vyplní své majetkové přiznání, musí podat demisi. Takové pravidlo by naší zemi velmi pomohlo.“
  • Advokát Václav Láska, který například vedl kontrolní tým zabývající se vybranými podezřelými zakázkami v pražském dopravním podniku, napsal: „Chcete-li zastávat post, jaký zastává (Karolína Peake – pozn. red.), pak by měla být transparentnější, než zákon přikazuje. Měla by být prostě příkladem.“
  • Investigativec protikorupčního fondu Karel Randák pak vzkázal: „Jasně, že vše musí Peake vysvětlit. Možná si tenkrát nechtěla pokazit image, aby nevypadala příliš bohatě. Udělala ale chybu, tak ať ji napraví.“

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...