Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Zemanův dárek k výročí republiky: totální destabilizace!

  13:55

Prezident by raději snědl hada, než aby Bohuslava Sobotku jmenoval premiérem. Plní se mu historický sen o velké pomstě. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

KOMENTÁŘ Ondřeje Koutníka / Abychom pochopili povolební rozvrácenost ČSSD, musíme se vrátit do roku 2003. Tehdy měl Miloš Zeman po čtyřletém vládnutí ve Strakovce usednout na Hrad. Jeho vlastní strana ale přispěla k tomu, že místo Hradčan čekala Zemana jen chalupa na Vysočině. Zeman je mstivý člověk a deset let dával dohromady plán, jak se zrádci v sociální demokracii zúčtovat. „Se zrádci se nevyjednává, dokonce bych řekl, že se zrádci se nemluví,“ napsal Zeman ve své poslední knize Zpovědi informovaného optimisty.

Ke splnění ďábelského plánu potřeboval dvě věci – stát se prezidentem a vyčkat na vhodný moment, kdy Bohuslava Sobotku, Lubomíra Zaorálka a spol. za zradu v roce 2003 popraví. První podmínku splnil v lednu, když vyhrál prezidentské volby. Druhou již také – ideální moment zúčtování nastal krátce po volbách do Poslanecké sněmovny.Zemanovi nejde o budoucnost ČSSD nebo o kariéru Michala Haška. Hlavní je pomsta.

Sobotku nikdy

Říkáme jen s mírnou nadsázkou, že prezident by raději snědl hada, než aby Sobotku jmenoval premiérem. Zemanovi nejde o budoucnost ČSSD nebo o kariéru Michala Haška. Hlavní je pomsta, stejně jako v případě nejmenování Martina Putny profesorem nebo nepozvání několika rektorů na oslavu 28. října. Místo, aby se v době 95. výročí vzniku Československa jako státotvorný politik snažil po volbách přispět k vytvoření stabilní vlády, hodí do politického rybníku pumu, která politickou krizi dále prohlubuje.   

ČSSD ve volbách nepřesvědčila, bylo to utrápené první místo se ziskem necelých 21 procent. Nicméně Sobotka volby vyhrál a měl reálnou šanci vyjednávat o sestavení kabinetu s KDU-ČSL a hnutím ANO. Zřejmě kvůli tomu se Hrad a lidé kolem Michala Haška rozhodli konat raději hned, aby Sobotka náhodou koalici skutečně nedomluvil, a neupevnil tak svou pozici. Po krachu SPOZ nemusel prezident smutnit – díky Haškovi si v rámci sociálních demokratů vytvořil béčkový oddíl SPOZ.  

Plán na odstřelení předsedy ČSSD se podle některých pražských lobbistů rodil už více jak rok. Dle důvěryhodných informací ČESKÉ POZICE by Sobotkovi nepomohl ani výraznější výsledek ve volbách. Tajná spiklenecká schůzka prozemanovských sociálních demokratů u prezidenta na zámku v Lánech, o níž jsme informovali den po volbách, totiž byla svolána již dva dny před pátečními volbami. Chabé vítězství ČSSD situaci zemanovcům jen usnadnilo.Plán na odstřelení předsedy ČSSD se podle některých pražských lobbistů rodil už více jak rok

Den po volbách se atentát na Sobotku rozjel jako po drátkách. Předsednictvo svého šéfa odstranilo z vyjednávacího týmu o nové koalici a vyzvalo jej k rezignaci. Přestože strana vyhrála jen těsně, měla šanci této zemi vládnout.

Rozpolcený klub

Z Lidového domu se stal jakýsi veřejný dům, kam aby se potenciální koaliční partneři báli kvůli vyjednávání o nové vládě zavítat. Vedoucí týmy hnutí ANO a lidovců by se pustily do velkého hazardu, kdyby se rozhodly se současnou ČSSD domluvit na vládní spolupráci. Ze všeho nejvíc totiž v sociální demokracii nyní půjde o poslanecký klub, který bude rozpolcený – zhruba půl na půl by měl být rozdělený vliv mezi Sobotkou a Haškem.

Jsou to poslanci, kdo rozhoduje o podpoře vlády. Hašek sice Sobotku odříznul od vládního vyjednávání, nedisponuje však reálnou silou poslaneckého klubu. Těžko říct, co pak hodlá jihomoravský hejtman hnutí ANO a KDU-ČSL nabídnout – místo 50 poslanců 25? Stejně tak 25 poslanců může Andreji Babišovi a šéfovi lidovců Pavlu Bělobrádkovi nabídnout ale i Sobotka. Pokud se lidovci a babišovci nehodlají politicky zabít už krátce po volbách, se sociálními demokraty se jim za nynější situace nevyplatí vůbec vyjednávat.
I kdyby stranu ovládl Hašek, Sobotka bude mít stále dost sil, aby znemožnil sestavit stabilní vládu pod vedením ČSSD. A naopak.

Pro funkčnost politického systému a správu země je roztříštění sociální demokracie velmi špatnou zprávou. Haškovo a Sobotkovo křídlo jsou jako dvě znepřátelené strany v jedné partaji, což nemůže spravit ani mimořádný sjezd – kdyby vedení ovládla Haškova parta, Sobotkovi lidé budou mít stále dostatek sil, aby straně znemožnili sestavit stabilní vládu pod vedením sociální demokracie. Stejně tak, kdyby na sjezdu uhájil pozici Sobotka.

Nad tím vším stojí spokojený prezident Miloš Zeman, kterému se plní sen o velké pomstě. Nedoplatí na ni jen takzvaní zrádci z roku 2003, ale bohužel my všichni.

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...