Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Šéf lidovců Bělobrádek: V zásadních věcech nesmíme být přehlasováni

  22:42

Nechceme se dostat do systému, který tady byl za Jiřího Paroubka, kdy některé zákony prohlasovával s komunisty, říká předseda KDU-ČSL.

foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dává najevo nespokojenost s pomalým tempem vzájemných jednání o budoucí vládě. ČSSD a ANO se zatím většinou bavily jen na dvoustranných jednáních a lidovce, nejmenší stranu potenciální koalice, ke stolu téměř nepřizvaly. Bohuslav Sobotka s Andrejem Babišem už se taky dohodli na přidělení křesla ministra financí hnutí ANO, ale prioritní ministerstva KDU-ČSL stále nejsou pojmenována.

Navíc mezi  lidovci a babišovci je patrné jisté pnutí. Například kvůli sponzorským darům od Luďka Sekyry pro lidovce, nebo naopak byly slyšet hlasy poukazující na Babišovu nevyjasněnou minulost s StB či averze KDU-ČSL ke zrušení lustračního zákona. Osud případné vlády je tedy zatím nejasný. Bohužel o mnoho více světla do něj nevnesl ani sám Pavel Bělobrádek v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ.

Zrušení lustračního zákona? Ne.

ČESKÁ POZICE: Od místopředsedy strany Jana Bartoška zaznělo, že v případě zrušení lustračního zákona nepůjde KDU-ČSL do vlády. Je to jednotný názor strany?

BĚLOBRÁDEK: Jednotný názor je, že nezvedneme ruku pro zrušení lustračního zákona. Vychází to i z jednání předsednictva a poslaneckého klubu.

ČESKÁ POZICE: Ale ta Bartoškova konstrukce zněla jinak: bude-li zrušen lustrační zákon, KDU-ČSL nevstoupí do vlády.

BĚLOBRÁDEK: Nevím, jestli to Jan Bartošek řekl přesně takhle. V každém případě jde o jeho názor.

ČESKÁ POZICE: A názor předsedy strany to je, nebo není? Pokud si to ČSSD, ANO a KSČM prohlasují, je to pro lidovce důvod, aby nebyli ve vládě?

BĚLOBRÁDEK: Je to jeden z možných důvodů. Tyhle věci jsou pro nás „Sophiinou volbou“. Může se stát, že to bude mezi věcmi, které budou prohlasované, aniž se na tom v rámci koalice dohodneme. V případě, že by to bylo v době, kdy uzavřeme koaliční smlouvu, tak budeme vyžadovat pojistku, abychom nebyli v zásadních věcech takto přehlasováváni. Že pro zásadní zákony by měli koaliční partneři právo veta.

ČESKÁ POZICE: Přičemž lustrační zákon by mezi takovéto zásadní otázky patřil?

BĚLOBRÁDEK: Je to jeden z možných adeptů. Musíme se o tom poradit v rámci strany i s koaličními partnery. Jsou věci, které nechci vzkazovat přes média. Ale je pravda, že ten hlas ve straně je poměrně silný.„Jasné v tuto chvíli je, že pro zrušení lustračního zákona ruku nezvedneme, a to ostatní uvidíme“

ČESKÁ POZICE: Proč to patří mezi priority KDU-ČSL? Je za tím třeba ta historická zkušenost s bývalým předsedou Josefem Bartončíkem? (První polistopadový předseda KDU-ČSL, jehož kariéru ukončila aféra kolem jeho možné spolupráce s StB, která nejspíše poškodila stranu ve volbách v roce 1990 – pozn. red.)

BĚLOBRÁDEK: Je to historická zkušenost s komunismem. Čtyři popravení poslanci, desítky emigrantů, dva nebo tři, kteří zemřeli v internaci, stovky vězněných, mučených, šikanovaných, spousta lidí se zničenou kariérou… To všechno v lidech je, a je jen velmi málo rodin našich členů, kteří takovou zkušenost s minulým režimem nemají.

ČESKÁ POZICE: Tohle vám ale zase nepřekáželo v tom, abyste vyjednávali o spolupráci s Andrejem Babišem, jehož možná spolupráce s StB je stále nevyřešená.

BĚLOBRÁDEK: Vyjednáváme, a je otázkou, zda pan Babiš ve vládě bude, nebo ne. Pan předseda Sobotka řekl, že je pro něj prioritou, aby byli předsedové koaličních stran ve vládě. Pak to samozřejmě trochu mění situaci. Má to logiku, aby byli předsedové ve vládě – aby se něco neprojednalo na vládě a předseda pak neřekl, že názor strany je jiný. Takže přestože já jsem také netajil, že mou ambicí není být ve vládě, chápu politickou a technickou stránku věci. Dokud jsem předseda, tak nesu nějakou zodpovědnost a musím být připraven ji nést i v rámci exekutivy.

ČESKÁ POZICE: Není v tom jistá schizofrenie? Nedotknutelnost lustračního zákona je pro lidovce nepřekročitelnou podmínkou, aby KDU mohla uvažovat o vládě. Ale zároveň straně nevadí vyjednávat s osobou, která nemá vyřešenou minulost?

„Zatím jsme na nějaké zásadní rozpory ještě nenarazili, když ta jednání s námi zatím nebyla příliš intenzivní“BĚLOBRÁDEK: Je to opět ta Sophiina volba. Jaké je jiné lepší řešení potenciální koalice? Jsme připraveni jednat. A zatím nemáme jednoznačné stanovisko, zda pan Babiš bude ve vládě, zda bude ministrem. Bude to prostě věc dalšího jednání a já se na tom teď nechci točit, když to musíme nejdřív probrat s partnery. Jasné v tuto chvíli je, že pro zrušení lustračního zákona ruku nezvedneme, a to ostatní uvidíme.

ČESKÁ POZICE: Má KDU-ČSL ještě nějaké další nepřekročitelné podmínky, nějaké nezbytnosti pro vstup do vlády? Už jste avizovali, že pokud si ČSSD vyjedná s církvemi změnu smluv týkajících se restitucí, že s tím nemáte problém…

BĚLOBRÁDEK: Pokud dojde k vzájemné dohodě, tak to jistě podpoříme. Jen rozhodně nechceme udělat nějakou změnu zákona nebo nějaké jednostranné legislativní opatření, které by popřelo smysl finanční odluky státu a církve a nějakého aspoň trochu smysluplného vyrovnání.

ČESKÁ POZICE: A existují nějaké další nepřekročitelné podmínky? Něco, co by znemožnilo váš vstup do vlády, pokud by vám nebylo vyhověno?

BĚLOBRÁDEK: Určitě trváme na snížení daňové zátěže pro pracující rodiny. Jde nám o zákon o státní službě, nový zákon o financování politických stran, a další věci. To, že jsou teď nastolená ta nejkontroverznější témata, je přirozené. Ale zatím jsme na nějaké zásadní rozpory ještě nenarazili, když ta jednání s námi zatím nebyla příliš intenzivní.

Chtějí s námi vůbec jednat?

ČESKÁ POZICE: Zatím to skutečně vypadá, že si toho víc vzkážete přes média, než vyjednáte u stolu. Jak je vaše strana s tím koaličním vyjednáváním spokojená?

BĚLOBRÁDEK: Vyjádřili jsme svou nespokojenost, protože se domníváme, že už je na čase, aby nedocházelo jen k separátním jednáním. Hnutí ANO chce jednat o vládní účasti, tak už by bylo dobré projednávat ty programové věci společně. Jinak by si mohli ČSSD a ANO něco projednat, dojít k nějakému závěru, a pak s tím budou muset začít znovu, když my s tím nebudeme spokojeni.

ČESKÁ POZICE: Takže kdy začnete s těmi třístrannými jednáními?

BĚLOBRÁDEK: Příští týden. Tenhle týden nám byly zaslány výsledky separátních jednání ČSSD a ANO. Jak to, na čem se dohodli, tak to, kde mají rozpory. My to opoznámkujeme a dáme k tomu vlastní stanoviska, a příští týden se začnou scházet expertní týmy. Ta dosavadní intenzita jednání byla na můj vkus prostě malá.

ČESKÁ POZICE: A jste si skutečně jistí, že chce ANO vládu složit? Andrej Babiš už vám přes média vzkazoval, že někteří jeho kolegové mají problém s vaším sponzorem Luďkem Sekyrou, nebo že když máte problém s lustracemi, tak asi máte problém přímo s ním…

BĚLOBRÁDEK: My jsme téma lustrací nenastolili, to nastolil pan prezident, když řekl, že nebude jmenovat ministra, který nemá lustrační osvědčení, záležitost je třeba projednat s eventuálními koaličními partnery. Pořád nevíme, jestli půjde pan Babiš do vlády, jestli chce být ministrem. Pokud bude pan Sobotka trvat na účasti obou předsedů ve vládě, stále je tu možnost, aby pan Babiš byl členem vlády a zároveň pod sebou neměl ministerstvo.

ČESKÁ POZICE: Šlo mi spíš o něco jiného. Máte z těch dosavadních jednání pocit, že chce ANO skutečně skládat vládu?

BĚLOBRÁDEK: Pocity si nechám pro sebe. Důležitá jsou fakta, emoce by neměly hrát roli. Ty důvody, proč spolu jednat, jsou silnější než nějaké vzkazy přes média.

ČESKÁ POZICE: Už při hlasování o místopředsedech sněmovny jste si vyzkoušeli, že pro ČSSD a ANO není problém hlasovat spolu s komunisty. Není to vzhledem k plánované koaliční spolupráci poněkud varovné?

„Je lepší pro nás i pro Českou republiku  do vlády nevstoupit, než z vlády posléze vystupovat“BĚLOBRÁDEK: Právě proto se domnívám, že v rámci koaliční smlouvy musejí být nějaké pojistky, abychom se nedostali do systému, který tady byl za Jiřího Paroubka, kdy některé zákony prohlasovával s komunisty. Toho se nechci dočkat, protože pak jsou jen dvě možnosti: buď to trpět za cenu, že pokračuje vláda, nebo z vlády odcházet. A podle mě je lepší – a řekli jsme to i potenciálním koaličním partnerům – řešit ty věci dopředu, že je pro nás i pro Českou republiku lepší do vlády nevstoupit, než z vlády posléze vystupovat. Ať si jasně rozdáme karty na začátku.

O resortech jasno není

ČESKÁ POZICE: Jaké zastoupení ve vládě si lidovci představují?

BĚLOBRÁDEK: To nechci vzkazovat přes média.

ČESKÁ POZICE: A můžete aspoň říci, zda budou lidovci usilovat o nějaký silový resort? Socialisté a ANO už si mezi sebou rozdělili finance, teď žonglují o vnitro…

BĚLOBRÁDEK: Bývalo zvykem, že každý z koaličních partnerů měl nějaké silové ministerstvo. Jsem přesvědčen, že nám nezbývá než jít do těch jednání s tím, že nějaké silové ministerstvo by měla mít i KDU-ČSL.

ČESKÁ POZICE: Byla by to třeba obrana?

BĚLOBRÁDEK: To si opravdu necháme pro jednání s partnery.

ČESKÁ POZICE: Už i v médiích proběhla zpráva, že se vám na obranu dvakrát nechce...

„Jsem přesvědčen, že nám nezbývá než jít do těch jednání s tím, že nějaké silové ministerstvo by měla mít i KDU-ČSL“BĚLOBRÁDEK: Médii toho proběhne… Jsou to spekulace. O resortech nebo o personálních otázkách jsme vůbec nejednali. Považuji za bezpředmětné vysilovat se tím, kdo kde bude sedět, v době, kdy nejsme vůbec rozhodnuti, zda do té vlády jdeme – a jsou tu problémy, které mohou zabránit vzniku koalice. Jsem zvyklý jít krok za krokem.

ČESKÁ POZICE: Přesto se ještě na jednu věc ohledně resortů zeptám. Zaznamenali jsme informaci, že má KDU-ČSL usilovat o ministerstvo dopravy, a že jde o velké přání jednoho z vašich vyjednavačů, Jana Kasala.

BĚLOBRÁDEK: Nejednali jsme o tom ani s Janem Kasalem, ani v rámci celostátního výboru. Jde o spekulaci.

ČESKÁ POZICE: Dostali jsme tu informaci s tím, že by měl Kasal stát o to, aby se na resort vrátil Milan Šimonovský. Je to reálné, nebo je to úplný nesmysl?

BĚLOBRÁDEK: Slyším tu spekulaci teď poprvé a nezdá se mi to pravděpodobné.