Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tři scénáře terorismu na olympiádě v Soči

Vladimír Putin

  23:33
Teroristům se narušení zimních olympijských her v Soči nabízejí v podstatě tři možnosti: Pokračovat v sérii sebevražedných atentátů, zajmout větší počet rukojmích, anebo na dálku odpálit nálož, která je již na místě. Jak ale zdůrazňuje šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov: V důsledku teroristických útoků (ve Volgogradě) se žádná dodatečná opatření v Soči nebudou přijímat. Všechno potřebné už je hotovo.

V Soči, za pár dní dějišti zimních olympijských her, 30. prosince svítilo sluníčko, bylo teplo a klid. foto: © ReutersČeská pozice

K odpovědnosti za sebevražedné útoky ve Volgogradu se zatím nikdo nepřihlásil, ale rukopis a načasování akce záhy napověděly, že stopa vede do odbojných severokavkazských republik a že má souvislost s nadcházející zimní olympiádou v Soči. „Výbuchy jsou přípravou na teroristické útoky na olympiádu a pokusem vyprovokovat ostatní země, aby se odmítly her účastnit,“ napsal kremelský ideolog Sergej Markov na serveru Vzgljad.ru.

Ostatně, vůdce takzvaného Kavkazského emirátu Doku Umarov zveřejnil před půl rokem videozáznam, v němž prohlásil: „Plánují pořádat hry na kostech mnoha a mnoha muslimů pohřbených na našem území u Černého moře. Naší povinností coby muslimů je to nedopustit – za použití jakýchkoli metod, jež nám Alláh dovolí.“

Jeho přímočarost expertům neunikla. „Zřídkakdy vám teroristická skupina přijde a oznámí: „Tyhle hry narušíme“,“ upozorňuje bezpečnostní analytička Fran Townsendová. „Když takové prohlášení učiní skupina napojená na al-Káidu, musíte je brát za slovo.“

Tři scénáře

Podle expertů oslovených rozhlasovou stanicí RFE/RL se severokavkazským teroristům k narušení her nabízejí především dvě možnosti. Buď by mohli pokračovat v natolik šokující sérii sebevražedných atentátů, že ruským úřadům nezbude než opustit prestižní sočský podnik, do kterého údajně nalily až 48 miliard dolarů. Anebo mohou podniknout nějakou propracovanější operaci k zajetí většího počtu rukojmích a následně Moskvě předložit hodnověrné ultimátum ve smyslu: „Odvolejte hry, nebo stovky lidí zemřou.“Současné povstalecké vedení má zkušenost především s organizováním sebevražedných atentátů, nikoli se spektakulárním zajímáním stovek rukojmích      

Precedentů pro druhý typ počinu je hned několik, včetně obsazení nemocnice v Buďonnovsku (1995), moskevského divadla Dubrovka (2002) či základní školy v Beslanu (2004). Osnovatelé těchto velkolepých akcí, zejména Šamil Basajev a Salman Radujev, už jsou ovšem po smrti a Doku Umarov si zatím na své konto nepřipsal žádný srovnatelný kousek. Současné povstalecké vedení má zkušenost především s organizováním sebevražedných atentátů, nikoli se spektakulárním zajímáním stovek rukojmích.

Pozorovatelé však připomínají, že řada severokavkazských povstalců nasbírala nové zkušenosti v Sýrii, kde se na straně sunnitských extremistů zapojili do bojů proti ruskému spojenci Bašáru Asadovi. Moskva je proto ve střehu: Se scénářem osvobození většího počtu rukojmích držených v nemocnici operovalo listopadové společné cvičení 7000 příslušníků ruské armády, vojsk ministerstva vnitra a jednotek FSB konané výslovně v rámci příprav na hry v Soči.

Nelze zcela vyloučit ani třetí možnost, a sice že nálož již je na místě – zabudovaná do konstrukce stadionů či jiných narychlo postavených olympijských objektů. Právě na dálku odpálenou bombou (zabetonovanou pod sedadly na tribuně stadionu v Grozném) byl v roce 2004 zabit tehdejší promoskevský čečenský prezident Ahmad Kadyrov, otec stávajícího vládce čečenského pašalíku.

Opovažte se do Soči nepřijet!

Šéf ruského olympijského výboru Alexandr Žukov však popřel, že by se nějaká dodatečná bezpečnostní opatření chystala přímo v dějišti nadcházejících her, ačkoli prezident Vladimir Putin v reakci na útoky ve Volgogradě nařídil jejich zpřísnění napříč Ruskou federací. „Co se týče olympijských her, všechna nezbytná bezpečnostní opatření se předvídala,“ cituje Žukova agentura Interfax. „V důsledku těchto teroristických útoků se žádná dodatečná opatření v Soči nebudou přijímat. Všechno potřebné už je hotovo.“

Vniknout přímo do dějiště her v Soči, jejichž dějiště se od úterý stane dopravně uzavřeným pro cizince i přespolní, se teroristům podle pozorovatelů nejspíš opravdu nepodaří. Na bezpečnost bude dohlížet 42 tisíc policistů a 10 tisíc příslušníků vojsk ministerstva vnitra. V této souvislosti stojí za pozornost shora uvedený výrok Sergeje Markova, že jsou výbuchy pokusem „vyprovokovat ostatní země, aby se odmítly her v Soči účastnit“. Markov k tomu totiž ještě dodává, že západní kritici Kremlu vyzývající k bojkotu olympiády se tak ocitají „ve stejném táboře“ s ruskými teroristy.

Jinými slovy, kdo z cizích státníků se opováží nedorazit na Putinův „velký den“, bude mít nálepku kapitulanta před terorismem či dokonce souputníka teroristů, ať už by se sebevíc zaklínal starostí o kremelské pošlapávání občanských svobod či práv (nejen) sexuálních menšin.

Třeba nakonec budou státnické lóže v Soči praskat ve švech. Ale snad jen obrazně, a nikoli jako na oné tribuně v Grozném...

Autor: