Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Miliardy ze zkrachovalé kampeličky policie hledá marně

Soud - ilustrační foto.

Soud - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ani po čtyřech letech není jasné, co předcházelo krachu kampeličky s patnáctiletou tradicí WPB Capital, kdo za něj nese odpovědnost a hlavně kde jsou ztracené miliardy. Nahlas si ale nikdo nestěžuje, jelikož střadatelům vyplatil uložené peníze Fond pojištění vkladů. Svou pohledávky ve výši 2,77 miliardy přihlásil do likvidace.
  14:00

Ještě před pěti lety šlo o instituci s tisíci klienty a patnáctiletou tradicí na trhu. Dnes zbyly po WPB Capital jen dluhy. Nahlas ale nikdo nekřičí. Střadatelům totiž vyplatil uložené peníze Fond pojištění vkladů, kam povinně přispívají banky a spořitelny. Celkem fond zaplatil klientům WPB 2,77 miliardy korun, které z kampeličky zmizely.

Kam se peníze poděly, ale dodnes není jasné. „Česká národní banka (ČNB) rozhodla, že je tato kampelička platebně neschopná. Na tomto základě jsme vyplatili náhrady vkladů. Pohledávku jsme přihlásili do likvidace,“ řekla LN Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu, který nahradil pojišťovací fond.

ČNB odebrala WPB licenci už v roce 2014. Následovalo kolečko soudních tahanic i trestní stíhání. Ani po čtyřech letech se však nevyšetřilo, kdo za krach společnosti nese odpovědnost a hlavně kde jsou ztracené miliardy. „Likvidační řízení běží. Pořád není dořešen jeden ze sporů, které to blokují. Nedávno jsem se ptala právníků, v jaké je to fázi. Bylo mi řečeno, že se čeká na další soudní jednání,“ přiznala ředitelka Kadlecová.

Justiční ping-pong

Už v roce 2014 pražští kriminalisté obvinili v kauze WPB Capital 17 osob. Podle tehdejšího vyjádření policejního mluvčího Tomáše Hulana to bylo kvůli porušení předpisů a pravidel hospodářské soutěže. Když se LN ptaly na situaci dnes, krajské policejní ředitelství prostřednictvím Hulana uvedlo: „V průběhu loňského roku jsme případ předali do kompetence kolegům z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).“ A odkázalo na NCOZ.

ČNB odebrala WPB licenci už v roce 2014. Následovalo kolečko soudních tahanic i trestní stíhání. Ani po čtyřech letech se však nevyšetřilo, kdo za krach společnosti nese odpovědnost a hlavně kde jsou ztracené miliardy.

Později se Hulan sám ozval s tím, že se případem jeho kolegové z krajské kriminálky přece jen zabývají. Počet obviněných ale výrazně klesl. „U celkem osmi osob bylo stíhání zastaveno na základě jimi podané stížnosti proti obvinění, kterou příslušný státní zástupce akceptoval. V dané věci stále probíhá vyšetřování, nelze předjímat, zda a kdy padne návrh na podání obžaloby.“

Doplnil, že kriminalisté se případem zabývají ve skutečnosti od roku 2013. Není to prý ale nic zvláštního, neboť hospodářská kriminalita patří mezi nejsložitější případy, kterým se policie obecně věnuje. Druhou větev kauzy má podle Hulana na starosti NCOZ. „Případ je ve fázi prověřování. Více informací poskytovat nebudeme,“ napsal Jaroslav Ibehej, mluvčí NCOZ.

Sdílnější nebyli ani žalobci. „Nelze poskytovat žádné bližší informace, snad pouze tolik, že nikdo není trestně stíhán, a vyšetřování tudíž neprobíhá,“ uvedl v únoru Marek Bodlák z Vrchního státního zastupitelství v Praze, který dozoruje část kauzy v gesci NCOZ. Jasno do případu nevnesla ani Štěpánka Zenklová, jež mluví za městské žalobce v Praze, kteří dozorují stíhání devíti z původně 17 obviněných. Kdy bude případ u konce? „To nevím. Rozhodně to ale nevypadalo, že by to mělo končit. Stále se vyšetřuje,“ řekla LN.

Prachbídná bilance

Malá rekapitulace. Zmizelo 2,7 miliardy, ČNB kvůli machinacím odebrala WPB licenci, policie se případem zabývá pět let (stíhá čtyři roky), přesto není se svou prací u konce. Jedním z poškozených je i Petr Petrovič. Dodnes se soudí s bývalým managementem WPB o 40 milionů korun. Nad délkou šetření jen nevěřícně kroutí hlavou. „Moji právní zástupci již mnoho let vedou rozsáhlé spory spojené s mým bývalým podílem v družstevní záložně WPB Capital. Je z nich zřejmé, že poškozenými nejsou pouze bývalí členové záložny, ale skutečně i garanční fond, který zatím musel sanovat pokus bývalého vedeni WPB Capital vytunelovat tuto finanční instituci,“ říká Petrovič.

Poškozených je ale ve skutečnosti podstatně víc. Zejména bývalí klienti mají kvůli vleklým právním sporům po mnoho let zablokované nemovitosti, které poskytli WPB coby ručení za úvěr. „Všichni jen bezmocně přihlížejí obstrukčnímu jednání řady osob spojených s touto záložnou. Bohužel i po takto dlouhé době není zřejmé, kdy se případ této záložny uzavře,“ dodal Petrovič.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...