Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Každý pacient, který potřebuje nějakou léčbu, ji dostane

  10:26
„Máte-li zavřených 80 lůžek, nevezmete všechny pacienty a musíte některé věci odkládat či prodlužovat. Kapacita třeba i pro operace je menší, než by mohla být,“ říká v rozhovoru ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl.

David Feltl, ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice. foto: Foto Dan MaternaMAFRA

Ředitel pražské Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl v rozhovoru mimo jiné říká: „Přestože jsme ve zdech z 18. století, stran moderních informačních technologií jsme špička v republice. Celá nemocnice je třeba v cloudu, což znamená, že máme virtuální prostor, kde je vše uloženo a kam máme přístup odkudkoli na světě. A jsme i pyšní, že jsme jako první v republice začali používat umělou inteligenci a strojové učení.“

LIDOVÉ NOVINY: Jak je na tom dnes vaše nemocnice finančně?

FELTL: Špatně, velmi špatně.

LIDOVÉ NOVINY: Co to znamená z hlediska faktur?

Máme závazky 1,8 miliardy korun, z toho 800 milionů po splatnosti. Takže situace je extrémně špatná. To je jeden z úkolů, které před námi stojí.

FELTL: Máme závazky 1,8 miliardy korun, z toho 800 milionů po splatnosti. Takže situace je extrémně špatná. To je jeden z úkolů, které před námi stojí. Samozřejmě, je to oříšek. Ne že by tady nebyly vnitřní rezervy, to chraňbůh, ty jsou všude, ale je to těžké. Závazky jsou velké a něco s nimi udělat je velký úkol. Tedy přinejmenším zlomit trend, aby dál nenarůstaly.

LIDOVÉ NOVINY: Jak dlouho po splatnosti hradíte dodavatelům faktury?

FELTL: Záleží na dodavatelích. V zásadě jsou faktury i třeba půlroční.

LIDOVÉ NOVINY: To vás ale staví do nevýhodné pozice při jednání s nimi.

FELTL: Samozřejmě že ano. Ale máte povinné věci, nemůžete třeba vyplácet platy až po půl roce, proto odkládáte platby, které jsou méně mandatorní. A s dodavateli se musíte nějak dohodnout. Jistěže to není optimální, jistěže je lepší platit do 60 dnů, to je bez debat. Ale některé věci nezměníte ze dne na den. Také třeba nejsem rád, že máme tabulkové platy, a nikoli smluvní. Ale je to danost, proto to beru na vědomí, třebaže si nemyslím, že je to správně.

LIDOVÉ NOVINY: A přemýšlíte, že byste dluh přefinancoval, tedy že by nějaká banka převzala vaše závazky a poskytla vám něco na způsob úvěru, jak to řeší třeba v nemocnici na Bulovce?

Máte povinné věci, nemůžete třeba vyplácet platy až po půl roce, proto odkládáte platby, které jsou méně mandatorní. A s dodavateli se musíte nějak dohodnout. Také třeba nejsem rád, že máme tabulkové platy, a nikoli smluvní. Ale je to danost, proto to beru na vědomí, třebaže si nemyslím, že je to správně.

FELTL: Ne, určitě ne. Jinou nemocnici nechci komentovat, neznám detaily, ale když budu mluvit o té naší, nemyslím si, že je to optimální. Myslím si, že vlastními silami jsme nějak schopní to zvládnout.

LIDOVÉ NOVINY: Bojujete s tím, že odkládáte léčbu pacientů, na které už není rozpočet? Je to problém?

FELTL: Nemáme problém a máme poměrně korektní domluvu se zdravotními pojišťovnami ohledně drahé superspecializované léčby. Tam můžu garantovat, že každý pacient, který potřebuje nějakou léčbu, ji dostane. Máme domluvené i relativně slušné počty výkonů v kardiocentru a dalších specializovaných provozech. Takže si nemyslím, že pacient nedostane péči, protože by nebyly peníze.

Ale jasně, když máte zavřených 80 lůžek, nevezmete všechny pacienty a musíte některé věci odkládat nebo prodlužovat. Kapacita třeba i pro operace je menší, než by mohla být. To je logické a je nesmysl kolem toho mlžit. Je také jasné, že pracoviště preferují třeba onkochirurgické výkony na úkor žlučníků nebo slepých střev. Od toho jsme tady a to je naše poslání.

LIDOVÉ NOVINY: Zmiňujete zavřená lůžka, předpokládám, že to je kvůli nedostatku sester. Kolik vám jich chybí?

Chybí nám 60 všeobecných sester ze zhruba dvou tisíc a pak nám chybí asi 20 sester s nejvyšší specializací. Postrádáme však i další odbornosti, záchranáře a radiologické asistenty, těch chybí asi patnáct. Takže dohromady nám schází kolem sta zdravotníků. Kvůli tomu máme zavřených 80 lůžek z 1500.

FELTL: Chybí nám 60 všeobecných sester ze zhruba dvou tisíc a pak nám chybí asi 20 sester s nejvyšší specializací. Postrádáme však i další odbornosti, záchranáře a radiologické asistenty, těch chybí asi patnáct. Takže dohromady nám schází kolem sta zdravotníků. Kvůli tomu máme zavřených 80 lůžek z 1500.

LIDOVÉ NOVINY: Máte vyhlídky, že by se to mohlo zlepšit?

FELTL: Vyhlídky jsou málo, musíme mít plán. Máme náborovou strategii a pro novou personální náměstkyni to je jeden z hlavních úkolů. Nemyslím si, že to vyřešíme za rok, ale kombinací náborové kampaně a práce se studenty a k tomu přičtené optimalizace lůžkového fondu bychom se měli dostat na udržitelný provoz. Funguje to nějak i teď, lidi tady neleží na ulici, ale optimální to není.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou tři největší problémy současného zdravotnictví?

FELTL: To je velmi subjektivní. Jsem člověk spíš konzervativní a vpravo na politické ose. Takže mě třeba trápí, že zdravotnictví je extrémně přeregulované a není v něm trh. Respektive je v něm trh v nějakém segmentu, takže třeba dodavatelé léků a materiálu, to je jasně tržní hospodářství. Na druhou stranu jsou platy dané tabulkami a nelze je mít smluvní. Výkony máte zastropované a oceněné pojišťovnou.

Máme náborovou strategii a pro novou personální náměstkyni to je jeden z hlavních úkolů. Nemyslím si, že to vyřešíme za rok, ale kombinací náborové kampaně a práce se studenty a k tomu přičtené optimalizace lůžkového fondu bychom se měli dostat na udržitelný provoz. Funguje to nějak i teď, lidi tady neleží na ulici, ale optimální to není.

Takže trh je jen lékárna plus materiál – a zbytek je regulovaný. Proto vnímám úkorně, že tam nelze pustit tržní prvek v podobě nějakého nadstandardu, že si pacient nemůže legálně připlatit, i když je po tom obrovská poptávka. U veterináře lidé platí za péči tisícikorunové částky a nikomu to nepřijde divné, ale sám za sebe člověk zaplatit nesmí.

LIDOVÉ NOVINY: Proč?

Připadá mi, že to zdravotní péči devalvuje, když má každý na všechno nárok. To je velký problém.

LIDOVÉ NOVINY: A další?

FELTL: Personál. Práce je těžká, přibývá agresivity u pacientů. Verbální agresivita je na denním pořádku. Na urgentních příjmech, traumatologii či na psychiatrii je to denní chleba. Ale problémů je celkem asi tak sto. Mám-li říct už jenom jeden, pak je zde obrovská nerovnováha mezi ohodnocením práce v nemocnici a v ambulantní sféře.

Vnímám úkorně, že nelze pustit tržní prvek v podobě nějakého nadstandardu, že si pacient nemůže legálně připlatit, i když je po tom obrovská poptávka. U veterináře lidé platí za péči tisícikorunové částky a nikomu to nepřijde divné, ale sám za sebe člověk zaplatit nesmí.

Uvedu konkrétní příklad: jsou obory, kde kdybych nepovolil lékařům souběhy pracovních činností, kliniku zavřu. Protože žádný doktor mi nebude dělat jenom ve špitále tu nejkrásnější top medicínu, aniž by si zároveň přivydělával v privátní ambulanci, kde si za kontrolu pár pacientů vydělá velmi solidní peníze. Peníze jim přeji, ale připadá mi zvláštní, že top medicína není top ohodnocená.

LIDOVÉ NOVINY: Lze říct, které to jsou obory?

FELTL: To asi není tajemstvím. Stomatologie, gynekologie, urologie, oční a spousta dalších. Třeba já jsem onkolog – a tam to není skoro vůbec. A skutečně to není nic proti kolegům, sám bych se na jejich místě choval stejně. Ale systémově mi to nepřijde šťastné.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou tři největší problémy vaší nemocnice?

FELTL: První věcí je jednoznačně finanční situace. To je akutní záležitost, je to špatné a bude bolet, abychom s tím něco udělali. Druhý problém je areál – domy z 18. století, pavilonový systém roztahaný po půlce Prahy 2, takže provoz je drahý a neefektivní. Je těžší vytopit a osvítit tohle než monoblok. Podinvestovanost, tedy vnitřní dluh, odhadujeme na zhruba šest až sedm miliard. Třetí je pak asi tragická, až příšerná dopravní obslužnost. Pacienti tu nemůžou zaparkovat.

LIDOVÉ NOVINY: Jaké jsou tři hlavní přednosti vašeho špitálu?

Žádný doktor mi nebude dělat jenom ve špitále tu nejkrásnější top medicínu, aniž by si zároveň přivydělával v privátní ambulanci, kde si za kontrolu pár pacientů vydělá velmi solidní peníze. Peníze jim přeji, ale připadá mi zvláštní, že top medicína není top ohodnocená.

FELTL: Musel bych hodně lovit v paměti, abych vám řekl, kde se v této nemocnici poskytuje jen průměrná péče. V drtivé většině oborů jsme absolutní vrchol české medicíny. Vím, že je to hodně exaltované, ale úplně si za tím stojím. Pacienti to ostatně vědí a poptávka po tom se u nás léčit, je obrovská. Koncentrujeme top odborníky a lidé ze špičky české medicíny tady chtějí pracovat, přestože podmínky nejsou úplně stoprocentní. To je naše největší přednost, náš vývěsní štít. Dále spolupráce s nejstarší a největší lékařskou fakultou v Česku. To nám dává punc vědecko-pedagogické excelence.

LIDOVÉ NOVINY: A třetí přednost?

FELTL: Pozoruhodné je, že přestože jsme ve zdech z 18. století, stran moderních informačních technologií jsme špička v republice. Celá nemocnice je třeba v cloudu, což znamená, že máme virtuální prostor, kde je vše uloženo a kam máme přístup odkudkoli na světě. A jsme i pyšní, že jsme jako první v republice začali používat umělou inteligenci a strojové učení.

V radiační onkologii a v nukleární medicíně máme s firmou Microsoft rozpracované projekty, které jsou extrémně zajímavé. Jde v zásadě o nahrazení některých typů rutinní práce člověka stroji. Ty dnes třeba umějí diagnostikovat z rentgenových snímků samy. Poslední slovo má samozřejmě lékař, ale stroje vám usnadní čtení a klasifikaci některých věcí. A navíc když vám stroj něco najde a vy mu to opravíte a pošlete zpátky, naučí se to. To znamená, že třeba učíte nějakého robota v Kalifornii, aby vám popisoval vaše snímky. To je fascinující věc, z toho běhá mráz po zádech.

LIDOVÉ NOVINY: Jste ve funkci teprve od letošního února. Jak chcete nemocnici změnit?

Poslední slovo má samozřejmě lékař, ale stroje vám usnadní čtení a klasifikaci některých věcí. A navíc když vám stroj něco najde a vy mu to opravíte a pošlete zpátky, naučí se to. To znamená, že třeba učíte nějakého robota v Kalifornii, aby vám popisoval vaše snímky. To je fascinující věc, z toho běhá mráz po zádech.

FELTL: Krátkodobý úkol číslo jedna je finanční stabilizace špitálu. Zastavit dluhovou spirálu a začít to pomalu otáčet. Nepůjde to hned, jde o úkol na letošek a příští rok. Tedy vnitřní rezervy, efektivita, levnější provoz a tak dále. Vlastně banální, ale extrémně důležité věci. Je těžké to komunikovat se zaměstnanci, protože jde o věci, při nichž potíte krev. A tyto věci musíte vyobchodovat za nějakou střednědobou strategii. Říci: fajn, teď si trochu hrábneme, ale proto, že se během tří let chceme někam dostat. Pro nás je klíčové špitál doinvestovat. Tedy snížit vnitřní dluh.

David Feltl (49)

  • Vystudoval 1. lékařskou fakultu UK v Praze.
  • V letech 2014 až 2016 byl ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava, do čela „Karláku“ usedl letos.
  • Od roku 2017 působil v čele Onkologického centra VFN.
  • Loni se stal profesorem.

„Karlák“ v číslech

1500 lůžek; 60 tisíc hospitalizovaných pacientů ročně; 1 700 000 ambulantních vyšetření; 8,3 miliardy korun činil obrat v roce 2017; šest tisíc zaměstnanců; největší poskytovatel superspecializované péče v Česku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!