Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Hledá se čtvrtý operátor. Může jím být Nordic Telecom

  14:26
Češi se mohou dočkat čtvrtého mobilního operátora. Alespoň se jej snaží nalákat Český telekomunikační úřad. Zájemce by tu byl – český Nordic Telecom. Ten však nechce jít do riskantního podniku za každou cenu. Dopředu už hlásí, že se chystané aukce zúčastní jen tehdy, pokud mu podmínky budou dávat smysl.

Vysokorychlostní internet v Česku. foto: Lidové noviny

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) láká na trh nového mobilního operátora. Na konci června zveřejnil zadávací dokumentaci pro chystanou aukci frekvencí pro mobilní sítě 5G. Jedním takovým zájemcem je český Nordic Telecom. Jeho zástupci ale říkají, že do aukce nepůjdou za každou cenu, a k aktuální zveřejněné podobě podmínek mají výhrady.

Čtvrtý operátor by mohl rozhýbat český telekomunikační trh. Kvůli své startovací pozici by měl zákazníkům nabídnout velmi nízké ceny a přitom tlačit i na kvalitu služeb. Zlevňovat by pak mohla i konkurence.

V aukci je pro nového hráče vyhrazeno 2 × 10 MHz z celkového balíku 2 × 30 MHz, které se bude ve spektru 700 MHz dražit. K tomu se draží i frekvence v pásmu 3,5 GHz, tady může nový operátor získat také trochu větší příděl než ti stávající (limit pro něj je 100 MHz namísto 80).

Podmínky také stanovují závazek národního roamingu, což znamená, že by si případný nový operátor mohl po dobu nejméně šesti let „půjčit“ pro zajištění služeb svým zákazníkům síť stávajících konkurentů. Souhrnná vyvolávací cena dražených přídělů bude 6,3 miliardy korun.

Zájem o to, stát se v Česku čtvrtým operátorem, dlouhodobě projevuje společnost Nordic Telecom, která je pokračovatelem někdejších operátorů Air Telecom a U:Fon.

Zájem o to, stát se v Česku čtvrtým operátorem, dlouhodobě projevuje společnost Nordic Telecom, která je pokračovatelem někdejších operátorů Air Telecom a U:Fon. Firma zcela přestavěla jejich nestandardní CDMA síť na moderní LTE řešení, kde chce nabízet pokrytí pro takzvanou kritickou infrastrukturu. Ta cílí na zákazníky, jako jsou záchranné složky, dopravní podniky, dodavatelé elektřiny a plynu a podobně.

Firma se ale nevzdává ani myšlenky na vlastní síť pro koncové uživatele. „V roce 2017 jsme koupili spektrum v pásmu 3,7 GHz, ve kterém jsme spustili a dál rozšiřujeme síť pro vysokorychlostní pevné připojení k internetu. Toto spektrum lze využít i pro mobilní služby, pokud uspějeme v příští aukci pro 5G frekvence v pásmu 700 MHz,“ říká David Voska, ředitel pro vnější vztahy operátora. Zároveň potvrzuje zájem o chystanou aukci. „Nepůjdeme do toho ovšem za každou cenu, musí nám to samozřejmě dávat smysl,“ vysvětluje Voska.

Jasnou podmínkou pro Nordic je, aby v nové aukci byl k dispozici dostatek pásma pro nováčka. Voska však upozorňuje, že právě to mu v návrhu podmínek k aukci vydaném ČTÚ schází. „Z našeho pohledu je frekvencí dostupných pro nového hráče v návrhu příliš málo. Na první pohled vidíme i jiné problémy, ale jde o rozsáhlý dokument, který musíme pečlivě prostudovat. I zdánlivý detail může mít podstatné dopady,“ říká ředitel.

„Z našeho pohledu je frekvencí dostupných pro nového hráče v návrhu příliš málo. Na první pohled vidíme i jiné problémy, ale jde o rozsáhlý dokument, který musíme pečlivě prostudovat. I zdánlivý detail může mít podstatné dopady.“

Zásadní je i podoba podmínek pro národní roaming, se kterými se musí operátor také nejprve seznámit. Zajímat ho bude například, jak se určí nákladová cena, kterou by ČTÚ měl regulovat platby za národní roaming.

Nordic Telecom momentálně jedná s potenciálními investory, kteří by pomohli spektrum a výstavbu sítě zaplatit. Podle Vosky jsou mezi zájemci české investiční skupiny a také technologické firmy, které ale zatím samy telekomunikační sítě neprovozují. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že aby projekt nového operátora dával smysl, musí se v průběhu let dostat přes desetiprocentní podíl na trhu.

„Dnes už určitě neplatí, že by na stavbu celoplošného pokrytí bylo potřeba zhruba 30 miliard, jak se traduje. Co se našich kapitálových investic týče, počítáme se zlomkem této částky,“ naznačuje Voska. „V tom je započteno jak budování sítě, tak platba za frekvence,“ dodává.

Pokud v aukci uspěje, bude se podle Vosky jakýkoli nový operátor snažit fungovat podobným modelem jako nízkonákladové aerolinky: maximum služeb i vybavení si bude pronajímat, samotná stavba vlastních vysílačů je podle něj až tím nejzazším řešením. „Základnových stanic a dalších vysílačů je Česká republika plná, takže bychom případně nejprve šli za různými vlastníky infrastruktury a snažili bychom se dohodnout s nimi,“ naznačuje Voska, jak by měl operátor pokrytí budovat. Mluví přitom i o možném sdílení sítí.

Podle Vosky příchod čtvrtého operátora v Česku vypadá trochu nadějněji než u předchozího pokusu z roku 2012. Rozhodně to ale nemusí být Nordic. „Může přijít i někdo další. Ale třeba v případě velkých zahraničních subjektů to nevidím moc pravděpodobně,“ naznačuje. V podobných aukcích podle něj vždy uspěly spíše lokální hráči. „Podívejte se na příklady jako Drillisch v Německu, Iliad (Free) ve Francii, Digi v Rumunsku nebo třeba Štvorka na Slovensku,“ poukazuje Voska na příběhy nových operátorů v některých zemích.