Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Potíž se znaménky

Česko

ordinace: zdravé tipy

Pigmentová znaménka neboli pigmentové névy má každý člověk. Někdo se s nimi už narodí, jinému se objeví až v průběhu života. Většina z nich se nijak nemění, přesto se některé mohou změnit na nebezpečné maligní melanomy, zhoubné nádory kůže. Ty vznikají v důsledku nadměrného vystavení slunečnímu záření. Počet případů neustále roste a každý rok jen u nás zemře tři sta lidí. Během posledních 15 let počet nemocných vzrostl dokonce o 90%. Proto by každou neobvyklou změnu mateřských znamének měl posoudit lékař. I z nepatrných pigmentových znamének se může vyvinout zákeřný melanom. Proto návštěvu lékaře neodkládejte.

S čím už jít za lékařem Znaménka jsou tvořena pigmentovými buňkami neboli melanocyty, které chrání kůži před ultrafialovým zářením. V místech, kde se nachází znaménka, jsou tyto buňky velmi aktivní, a proto jsou tmavší než okolní kůže. Většina znamének naštěstí není nebezpečná. Neplatí to ale vždy. „Významnější vzhledem k možnému rozvoji nádoru melanomu jsou atypické névy. Jsou větší, mají více než 5 mm v průměru, nepravidelný tvar a mohou mít různé barevné odstíny,“ vysvětluje doc. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Potenciálně nebezpečná znaménka se poznají podle nerovnoměrné barevnosti a nepravidelných okrajů. Střídají se v nich odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, ale i zcela světlá vybledlá místa. Změnami může procházet také povrch znaménka a jeho okolí, objevuje se mokvání a krvácení, které se špatně hojí. Okraje znaménka někdy zbělají nebo zešednou. „Subjektivně někdy pacienti cítí svědění, bolest či tlak,“ upozorňuje lékař.

Pokud navíc znaménko roste a mění svůj tvar, je na místě vyhledat ordinaci dermatologa. Může jít o počínající melanom neboli nádor kůže. „Lékař znaménko vyšetří a rozhodne v případě potřeby o jeho chirurgickém odstranění nebo k úplnému vyloučení nebezpečí znaménko po určitou dobu sleduje v pravidelných intervalech,“ dodává MUDr. Vašků. Pokud je nutné znaménko odstranit, zákrok probíhá ambulantně jen při místním umrtvení. Nejde tedy o nic náročného. Tkáň se následně pošle na histologické vyšetření, které rozhodne o případné další léčbě. Bohužel si stále mnoho lidí myslí, že pigmentová znaménka není nutné nijak sledovat, a naopak změny na jejich povrchu považují za dobré znamení toho, že se s nimi organismus umí sám vypořádat. To je ale velký omyl. Čím později je melanom odhalen, tím obtížnější je jeho léčba a šance na uzdravení klesá.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...