Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Poučení se hledá stěží. Pomoci má cizina

Česko

Dobré příklady rozvoje mohou města hledat v zahraničí či v minulosti. Pozitivních ukázek ze současnosti je v Česku jen velmi málo.

PRAHA Desetitisícová Litomyšl se na mapě republiky ztratí snadno. Ve světě architektů je to ale v posledních letech, s trochou nadsázky, město mnohem významnější než Praha.

Za dobré jméno města může především jeho bývalý starosta Miroslav Brýdl, který začal už na počátku 90. let prosazovat myšlenku, že veřejné stavby by měly vytvářet kvalitní architekti. V Litomyšli se tak pořádala řada architektonických soutěží a díky dobré pověsti nemá dnes město problém oslovit renomované architekty znovu.

„Máme tady městskou architektku, která dojíždí jednou za čtrnáct dní. Všechny projekty města by měly projít jejíma rukama. Ona musí ale cítit podporu v radních, proti jejímu názoru jsme rozhodli jen ve výjimečných případech,“ popisuje současný starosta Litomyšle Michal Kortyš, jak se o rozvoji města rozhoduje.

O zahraničních zkušenostech pak v Česku neexistuje žádný ucelený přehled. Funkci hlavního architekta ale využívají podle informací České komory architektů některá města v Nizozemsku, nového hlavního architekta má třeba Budapešť. „V rámci iniciativy Za novou Prahu chceme vypracovat analýzu, jak takové věci chodí v zahraničí,“ říká architekt Jakub Fišer.

Důležité v každém městě je, jak moc záleží na jeho podobě zvoleným politikům. Například v Třebíči se na radnici vrátil dřívější hlavní architekt města Lubor Herzán poté, co voliči v loňských komunálních volbách kompletně obměnili vedení radnice.

„Rozvoj města je věcí zejména volených orgánů a měl by odrážet volební programy a vize vítězných politických stran,“ tvrdí vedoucí odboru správy majetku Mnichova Hradiště Miloš Krůfa.

Ovšem právě tomu, aby se koncepce směřování města měnila každé čtyři roky podle volebního období, by měla bránit funkce městského architekta.

„Měl by to být ideálně tým lidí, nikoliv jeden člověk. A měl by být nezávislý na politickém vedení radnice. Není možné, aby se ti lidé střídali každé čtyři roky podle toho, kdo vyhraje volby. To je k ničemu,“ říká architekt Jan Klimeš. Další odborníci ale skepticky připomínají, že v Česku není možné najít tolik dobrých architektů, aby si mohlo toho svého pořídit každé město.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!