28. listopadu 2008 11:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Použijeme proti policii lidské štíty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Thajští protivládní demonstranti se chystají na střet s bezpečnostními složkami | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Thajští protivládní demonstranti se chystají na střet s bezpečnostními složkami | foto: ČTK

BANGKOK Thajští protivládní demonstranti, kteří v Bangkoku obsadili dvě letiště, se připravují na střety s bezpečnostními složkami. Na mezinárodní letiště Suvarnabhumi už dorazila více než stovka příslušníků thajské pořádkové policie, vyzbrojených obušky a štíty, kteří komplex ve vzdálenosti asi 300 metrů od demonstrantů obklíčili.

Thajská vláda, která na obou letištích vyhlásila ve čtvrtek výjimečný stav, nicméně zatím s odpůrci vyjednává a uvedla, že se je pokusí přimět k odchodu všemi možnými mírumilovnými prostředky. Zásah proti stoupencům opozice je údajně až posledním řešením.

"Žádáme je, aby umožnili obnovení provozu letiště," řekl hlavní policejní vyjednávač Sučart Menkev. "Budeme v dialogu pokračovat, ale když neuspějeme, podnikneme další kroky. Posledním možným krokem je rozehnání davu," dodal.

Protestující ovšem ustoupit nehodlají a v očekávání útoku policie si připravují ochranné helmy, brýle a masky. "Neodejdeme. Pokud se nás policisté pokusí rozehnat, použijeme proti nim lidské štíty," prohlásil vůdce opozičního Lidového spojenectví pro demokracii (PAD) Surijasaj Katasila.

Ozbrojení stoupenci PAD, které se už šest měsíců snaží o svržení údajně zkorumpovaného, loutkového kabinetu spojeného se sesazeným expremiérem Tchaksinem Šinavatrou, blokují také hlavní přístupové cesty na mezinárodní letiště Suvarnabhumi a letiště Don Muang sloužící převážně vnitrostátní přepravě.Thajští protivládní demonstranti

"Bezpečnostní hlídky" PAD u improvizovaných zátarasů tvoří převážně mladíci v černých bundách s tvářemi částečně skrytými za maskami, s holemi a kovovými tyčemi v rukou, kteří zastavují všechna vozidla mířící na letiště a kontrolují pasažéry a kufry aut.

Turisty, kteří uvázli na bangkockých letištích, začaly thajské úřady již přepravovat autobusy na vojenskou základnu Utapao, která je pozůstatkem z vietnamské války a nachází se asi 150 kilometrů východně od thajské metropole. Odtud jsou turisté postupně evakuováni ze země. Na stejném letišti by rovněž dnes měla začít přistávat letadla, jejichž cílovou destinací má být Bangkok.

Provoz na Suvarnabhumi se zastavil v úterý, letiště Don Muang přestalo přijímat a odbavovat letadla ve středu. Osmimilionový Bangkok je tak nyní pro letecké spoje zcela nedostupný, což thajské ekonomice způsobuje značné ztráty.

Pokud by blokády letišť trvaly měsíc, mohla by thajská ekonomika přijít o skoro tři miliardy dolarů, upozornil dnes mluvčí vlády. Práci by mohly ztratit také tisíce lidí v turistickém průmyslu.

Občané Thajska jsou rozděleni na dva nesmiřitelné tábory - bangkockou elitu a střední třídu, které jsou ostře proti expremiérovi Šinavatrovi, a chudé venkovské a městské obyvatele, kteří na Šinavatru nedají dopustit. To se také projevuje ve vztahu k nynějšímu ministerskému předsedovi Somčaji Vongsavatovi, který je Šinavatrovým švagrem.

V zemi sílí tlak na armádu, aby zasáhla a situaci vyřešila, ta ale zatím zůstává neutrální. Šéf thajské armády Anupong Paočinda na kabinet apeloval, aby rozpustil parlament a vypsal předčasné volby, demonstranty naopak vyzval k ukončení okupace letišť a dalších protestů. Vojenský puč zatím nechystá, protože podle něj nic neřeší.

ČTK
  • 0Diskuse