Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Pozdější volby ohrozí rozpočet

Česko

PRAHA Omezená možnost čerpání dotací z fondů Evropské unie. Zhoršení důvěryhodnosti Česka v očích zahraničních investorů. Zdražení půjček na financování státního dluhu. To vše může nastat, pokud se politici do konce roku nedohodnou na podobě státního rozpočtu na příští rok.

Úterní verdikt Ústavního soudu, který zpochybnil konání voleb v termínu na počátku října, zároveň oddálil i dohodu o státním rozpočtu na rok 2010. Politici doufali, že současnou patovou situaci ve vyjednávání o rozpočtu „prolomí“ právě říjnové předčasné volby.

Nyní ale hrozí, že na taková vyjednávání nebude dostatek času. Za této situace by se financování státu v příštím roce řídilo podle takzvaného rozpočtového provizoria. V praxi by to znamenalo, že státní rozpočet v roce 2010 by kopíroval letošní rozpočet.

Ten však byl sestavován na konci roku 2007 a vycházel z předpokladu, že ekonomika země poroste o 4,8 procenta. Ve skutečnosti ale hrubý domácí produkt země v pololetí propadl o téměř pět procent. „Postupovat podle rozpočtového provizoria by bylo nejhorší možnou variantou, která by nás mohla potkat,“ řekl ministr financí Eduard Janota.

Stát by totiž v režimu rozpočtového provizoria musel nejdříve uhradit mandatorní výdaje, které kvůli ekonomické krize několikanásobně vzrostly. Poté by ve státní kase nezbylo dostatek peněz na investice. Navíc příjmy státu by se vlivem propadu výběru daní výrazně snížily.

Rozpočtové provizorium by mohlo i odradit podnikatele od případné investice do České republiky. „Mohlo by znamenat zdržení nebo zastavení některých projektů, což je v době krize vysoce nežádoucí,“ řekl Petr Dufek, analytik ČSOB. Riziko spojené s rozpočtovým provizoriem si uvědomují i politické strany. Zatím však nejevily ochotu ustoupit ze svých pozic a přijmout Janotův rozpočet.

Janotova úsporná verze rozpočtu kalkuluje s deficitem ve výši 160 miliard korun. Aby takového výsledku bylo dosaženo, museli by poslanci schválit řadu legislativních opatření, včetně zvýšení některých daní a výdajových škrtů. Bez těchto opatření by státní rozpočet dosáhl schodku 230 miliard korun.

Pokud by ale skutečně došlo k odložení předčasných voleb na pozdější termín, mohly by se parlamentní strany nakonec shodnout na kompromisní podobě Janotova rozpočtu. „Kdyby se ukázalo, že bude nevyhnutelné uspořádat volby až v červnu, tak podpora Janotova rozpočtu je pro sněmovnu povinností,“ řekl Michal Doktor, ekonomický expert ODS. Podobný názor sdílí i Doktorův protějšek v sociální demokracii Jiří Havel.

„Pokud by se volby neuskutečnily v rozumném termínu, politické strany by se musely dohodnout na nějakém přijatelném kompromisu,“ řekl Havel.

***

„Kdyby se ukázalo, že bude nevyhnutelné uspořádat volby až v červnu, tak podpora Janotova rozpočtu je pro sněmovnu povinností.“ Michal Doktor, ODS

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!