Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na co nezapomenout před prvním zatopením v krbových kamnech

Pořídili jste si nová krbová kamna či sporák na tuhá paliva a těšíte se na to, až v nich poprvé zatopíte? Předtím je ovšem třeba splnit si některé „domácí úkoly“, aby bylo topení komfortní a především bezpečné. V tomto článku najdete přehled základních věcí, na které před prvním zatopením myslet.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na co nezapomenout před prvním zatopením v krbových kamnech | foto: Impression Media,s.r.o.

Správné místo pro kamna

Nevíte kam s nimi? Kamna se umísťují nejčastěji ke zdi, a to zcela z praktických důvodů. Jedním z nich je umístění komína, který stojí většinou v blízkosti stěny nebo při obvodové zdi. Dalším důvodem je úspora místa a přítomnost nehořlavých materiálů v přímé blízkosti kamen.

Z bezpečnostních důvodů by kamna dále měla stát alespoň 20 cm od stěny a vzdálenost od hořlavých materiálů by měla být minimálně 80 cm. Pokud v místě budoucího umístění kamen nemáte nehořlavou podlahu, můžete použít plech pod kamna nebo modernější podstavné sklo, které chrání podlahu před případným propálením a při čištění spalinových cest.

Napojení kouřovodů

Každá kamna potřebují připojit ke kouřovodům, které odvádějí spaliny do komína. Při výběru dbejte základních pravidel, a to aby:

  • Kouřovod nebyl delší než tři metry a než čtvrtina účinné výšky komína.
  • Se ve směru proudění kouře nezužoval a neklesal
  • Aby byl kouřovod dostatečně těsný a neunikal tak kouř do místnosti

Revize, kontrola a čištění komína

Komín musí být dle vyhlášky zrevidován kominíkem nebo revizním technikem ještě před spuštěním nových kamen do provozu nebo pokud změníte druh paliva, jímž topíte.

Po revizi ovšem vaše péče o komín nekončí. Počítejte s pravidelnou kontrolou a čistěním celé spalinové cesty, a to každý rok. O provedené kontrole budete potřebovat protokol.

Pokud navíc provozujete kamna s výměníkem a jejich celkový příkon je 10 kW a vyšší, počítejte i s pravidelnou revizí kamen.

Na co nezapomenout před prvním zatopením v krbových kamnech

Vhodné palivo

Vhodně zvolené topivo do krbových kamen je podstatné pro šetrné, správné a ekologické vytápění. U každých kamen naleznete informaci o povoleném používaném palivu. Nejčastějším palivem pro krbová kamna či sporáky na tuhá paliva je dřevo.

Dbejte na to, aby velikost topeniště odpovídala délce polen a aby bylo dřevo dostatečně vyschlé. Vlhké dřevo způsobuje nedokonalé spalování a dehtování, které vede k zanesení spalinových cest a kamen.

Další možností vytápění jsou dřevěné a uhelné brikety a pelety. Tato paliva jsou dostatečně výhřevná a vydrží hořet delší dobu než štípané dřevo. Na druhé straně používání uhelných briket v kamnech, která k tomu nejsou uzpůsobena, může mít dramatický negativní vliv na jejich životnost a uznání případné reklamace.

Dřevené brikety a pelety vybírejte pečlivě, protože u některých výrobků se při lisování pilin používají různá chemická pojiva a lepidla, která při hoření více zanášejí spalinové cesty a ty pak vyžadují častější čištění. V žádném případě také nepřidávejte do topeniště jakékoliv hořlaviny na podpal, jistě si za tímto účelem vystačíte s konvenčními podpalovači.

Témata: kamna, palivo, komín