31. července 2019 7:00 Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Bezbolestné vytržení zubu na pražské klinice

Bezbolestná extrakce zubu na pražské klinice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bezbolestná extrakce zubu na pražské klinice | foto: ČTK

Strach ze zubaře je pro mnoho lidí natolik ochromující, že se návštěvě stomatologické ordinace vyhýbají, jak dlouho to jen jde. I přes obrovské bolesti zubů raději fungují na analgeticích a svůj problém v ústech tím jen dál zhoršují.

Moderní stomatologie přitom nabízí nespočet možností, jak absolvovat ošetření u zubaře bezbolestně. Bezbolestná extrakce zubu, bezbolestné čištění kanálků, ale i složité implantace a další chirurgické výkony u stomatologa jsou dnes samozřejmostí.

Lokální anestezie aneb Opíchněte mi to, pane doktore

Nejběžnější a velmi účinný prostředek pro bezbolestné ošetření u zubaře je lokální anestezie neboli místní znecitlivění. Stomatolog aplikuje účinné látky do dásně pomocí tenké jehly. Předtím lékař potře ošetřovanou oblast povrchovou anestezií, aby i vpich jehlou nepůsobil nepříjemné pocity. K lokální anestezii přistupuje lékař vždy, když se předpokládá, že by ošetření mohlo být pro pacienta bolestivé.

Řízená analgosedace aneb Dělejte, že tu nejsem

Řízená analgosedace je skvělá pro každého, kdo při návštěvě u stomatologa prožívá nepřekonatelné úzkosti a paniku. Používá se zejména při náročnějších výkonech, ale pokud je váš strach ze zubaře opravdu velký, informujte se na tuto možnost u svého stomatologa. Analgosedace probíhá ve stomatologické ordinaci a vede ji zkušený anesteziolog, který uvede pacienta do stavu, při kterém necítí strach, pospává, ale zároveň je schopen s lékařem spolupracovat. Pacient nevnímá bolest, není vystaven zbytečnému stresu a ošetření si nepamatuje.

Bezbolestná extrakce zubu na pražské klinice

Rajský plyn: v zahraničí klasika, u nás hlavně pro děti

Další možností, jak se zbavit strachu ze zubaře, je inhalace rajského plynu, která se používá především u malých dětí.

Celková anestezie aneb Já to opravdu nepřežiju

Celkovou anestezii při zubním ošetření lékaři volí až jako krajní možnost, protože je vždy určitou zátěží pro lidský organismus. Narkóza u zubaře se volí v případech velmi rozsáhlých chirurgických výkonů  nebo u pacientů, kteří jsou jinak neošetřitelní. Lékař provede veškeré stomatologické výkony většinou v ordinaci, zatímco je pacient po celou dobu monitorován anesteziologem.

Návštěva zubaře bez bolesti: jak si vybrat?

Vhodný způsob anestezie zvolí lékař vždy po dohodě s pacientem. Neváhejte proto o svých nepříjemných pocitech a strachu s lékaři hovořit. Stomatologové musí mít ke svým pacientům vstřícný přístup a jejich cílem je precizní léčba s minimem bolesti. Je škoda ztratit zub jen proto že je náš strach ze zubaře nepřekonatelný. Vždy existuje řešení.

Najdete na Lidovky.cz