Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > PR > PR sdělení komerční

Dobrý spánek podpořte kvalitní peřinou

Dobrý spánek podpořte kvalitní peřinou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dobrý spánek podpořte kvalitní peřinou | foto: ČTK

Postel je pro většinu z nás symbol odpočinku a pohodlí. Po dlouhém a náročném dni se mnohdy nemůžeme dočkat, až si lehneme. Kvalitní peřina a polštář - to je základ dobrého spaní. Peřina většinou nepatří k věcem, které byste kupovali často, proto výběr ložního prádla nepodceňujte a dobře ho zvažte.

Každý z nás touží po tom, aby se ráno vzbudil kvalitně vyspaný a odpočatý.

Prim hraje materiál

Shodneme se na tom, že materiál, ze kterého jsou přikrývky vyráběny, je jeden z nejdůležitějších kritérií při výběru. Dnešní trh nabízí širokou nabídku materiálu od přírodních až po umělé. Záleží čistě na vás, která varianta vám nejvíce vyhovuje.

Přírodní materiály

V posledních letech je trendem návrat k přírodě a přírodním materiálům, ty mají rozhodně své přednosti.

  • Péřové přikrývky

Peří má skvělou vlastnost - vytváří kolem těla nepropustnou bublinu, díky které perfektně izoluje teplo a pohlcuje vlhkost. Péřové peřiny vám vydrží léta, investice do nich se určitě vyplatí. Nutno ovšem podotknout, že není peří jako peří. Za nejkvalitnější se považuje prachové husí peří. Nevýhodou přikrývek z peří je jejich vyšší pořizovací cena a také se nehodí pro alergiky.

Dobrý spánek podpořte kvalitní peřinou
  • Přikrývky z ovčí vlny

Přikrývky z vlny mají velmi výbornou tepelně izolační schopnost, navíc dokonale pohltí vlhkost. Nemusíte se tak bát, že byste se v noci nepříjemně potili. V zimě vás deka z vlny hezky zahřeje a v létě zase příjemně chladí. Ovčí vlna také obsahuje látky, které zklidňují pokožku. Narozdíl od peří vlna statečně odolává i plísním a roztočům, takže je vhodná i pro alergiky.

Přikrývky z dutého vlákna

Přikrývky z dutého (umělého) vlákna ocení především alergici. Spánek pod péřovou dekou by rozhodně nebyl příjemný, jelikož peří je skvělým domovem pro roztoče. Předností přikrývek z dutého vlákna je jejichvzdušnost, lehkost a snadná údržba. Většinu z nich můžete prát na 40 °C. Navíc jsou oproti dekám z přírodního materiálu o něco přívětivější k vaší peněžence.

Nezapomínejte ani rozměry

Samotný rozměr přikrývky je také důležitý. Mezi standardní rozměry u nás v České republice patří rozměr 200 x 140 cm. Někomu ale tento rozměr stačit nemusí, proto se stále větší oblibě těší tzv. partnerské přikrývky. Ty mají rozměr 220 x 200 cm. Nebojte se koupit si větší deku, nechcete přece, aby vám nohy čouhaly z peřiny.

Roční období

Posledním, ale neméně důležitým aspektem, je roční období. Trendem posledních let je tzv. přikrývka „čtyři roční období“. Ta se většinou skládá ze dvou tenčích (letních) přikrývek, které můžete spojit dohromady a vznikne vám tak jedna teplá deka. Tento typ přikrývky využijete v případě, kdy vás tlačí prostor a neměli byste kam uložit zimní peřiny. Jestliže tohle ale není váš případ, můžete si koupit dva druhy peřin. V létě oceníte přikrývky z dutého vlákna, v zimě vás zase zahřejí peřiny z ovčí vlny. Záleží pouze na vás, vašich preferencích a také finančních možnostech.

Dobrý spánek podpořte kvalitní peřinou

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...