Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Chcete snížit riziko covidu? Víc spěte, radí vědci

Spánek (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spánek (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Pandemie neustále pokračuje a váže se k ní řada nevyřešených problémů a nezodpovězených otázek. Jednou z nich, která si zaslouží hlouběji prozkoumat, je vztah mezi covidem-19 a špatným spánkem, napsal zpravodajský server The Huffington Post. Už víme, že tyto dvě věci jsou spojené. Analýza spánkových studií zjistila, že problémy se spánkem postihují během pandemie zhruba 40 procent lidí - a zdá se, že větší potíže se spaním mají ti, kdo se covidem-19 nakazili.

Nyní nová studie naznačuje, že pokud jste měli problémy se spánkem před nákazou koronavirem, anebo jste byli denně zcela vyčerpaní a vyhořelí, pak máte zvýšené riziko nejen nákazy koronavirem, ale také těžšího průběhu nemoci.

Každá hodina, o kterou je váš pravidelný spánek delší, je spojená s o 12 procenty nižší šancí nákazy covidem-19, uvádí studie zveřejněná v on-line časopise Nutrition Prevention & Health.

Narušený spánek a vyhoření z práce už byly dříve spojené se zvýšeným rizikem virových a bakteriálních infekcí. Což je důvod, proč vědci chtěli zjistit, zda existuje spojení covidu-19 se spánkovými problémy, stejně jako se stresem.

Pro účely studie se vědci obrátili na zdravotníky ve Francii, Německu, Itálii, Španělsku, Británii a Spojených státech, kteří byli opakovaně v kontaktu s pacienty s covidem-19.

Požádali je, aby jim vyplnili dotazník s otázkami týkajícími se životního stylu, zdraví, užívání léků na předpis a potravinových doplňků, a také o informace ohledně toho, kolik času věnují nočnímu spánku nebo dennímu zdřímnutí, jestli měli jakékoli problémy se spánkem a cítili se v práci vyhořelí. Na otázky jim odpověděly asi 3000 zdravotníků, z nichž se každý pátý nakazil koronavirem.

Respondenti průměrně spali šest až sedm hodin za noc. Zhruba čtvrtina těch, kdo byli testováni pozitivně na covid-19, hlásila potíže se spánkem, v porovnání se zhruba pětinou těch, kdo se nenakazili. Každý pátý z nakažených covidem uvedl, že měl tři a více problémů se spánkem včetně problému usnout, spát bez častého probouzení či potřeby užívat prášky na spaní tři a více nocí v týdnu.

V porovnání s těmi, kdo neměli potíže se spánkem, byla u osob s vyšším počtem problémů spojených se spaním o 88 procent zvýšená šance nákazy covidem-19. Každá hodina spánku navíc pak byla spojená s dvanáctiprocentním snížením rizika nákazy.

Zaměstnanci, kteří hlásili každodenní pracovní vyčerpání a vyhoření, třikrát častěji hlásili vážný průběh infekce a delší dobu na zotavení. Tato studie byla založená jen na vzpomínkách a pozorování dotazovaných, které mohou být subjektivní; přesto tato záležitost zaslouží další zkoumání.

Zatím není jasné, proč jsou nespavost a vyhoření spojené se zvýšeným rizikem závažnosti covidu. Vědci přišli s hypotézou, podle níž nedostatek spánku a spánkové poruchy mohou nepříznivě ovlivnit imunitní systém zvýšením prozánětlivých cytokinů a histaminů, které mohou zhoršit průběh nemoci.

Kvalitní spánek je základ

Poukazují také na studie spojující vyhoření se zvýšeným rizikem nachlazení a chřipky, stejně jako dlouhodobých potíží, jako je diabetes, kardiovaskulární choroby, onemocnění pohybového aparátu a úmrtí ze všech příčin.

Podle Minhy Rajputové-Rayové, lékařské ředitelky britského Globálního střediska pro výživu a zdraví, které jako spoluvlastník vydává časopis Nutrition PreventionHamp; Health, je spánek velmi často zanedbávanou oblastí osobní pohody.

„Potřebujeme kvalitní spánek a čas na dobití energie, abychom zabránili vyhoření a jeho následkům,“ řekla Rajputová-Rayová. „Lepší pochopení následků práce na směny a spánku je zásadní pro blaho zaměstnanců ve zdravotnictví i dalších klíčových pracovníků. Narušení cyklu spánku a probouzení může ovlivnit metabolické, imunitní a dokonce i psychologické zdraví,“ dodala.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!