Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trampolína – více než stoletá sranda

  0:01
Už Inuité věděli, jak se zabavit, a tak vymysleli něco jako je dnešní trampolína. Jen k tomu použili kůži z mrožů a taková trampolína sloužila spíš k odrážení. Dnes se používá nejen ke hře a zábavě, ale také ke sportování a dokonce má své zastoupení na olympijských hrách.

Veškeré rozměry můžete zakoupit v internetovém obchodě nabízejícím trampolíny již 10 let foto: Hawaj

Trampolínu, nebo spíš její napodobení, využívali i hasiči v roce 1887 ke zmírnění dopadu lidí, tehdy šlo ale jen o odrazovou plachtu. Zaujala i cirkusáky a při své vynalézavosti z ní udělali atrakci, tzv. skákací postel, na které akrobati předváděli své kousky. Dnešní podobu trampolíny vynalezl až gymnasta a potápěč George Nissen se svým kamarádem Larrym Griswoldem a to v garáži v roce 1936. Pomocí pružného lana natáhli do rámu pevnou tkaninu s kruhovými otvory na krajích. Ujalo se to natolik, že zanedlouho vyráběl trampolíny sériově a dodnes některé kousky nesou jeho jméno. Například v 60. letech se k nám dovážely první kousky a v roce 1964 se konal první závod ve skákání na trampolíně a to v Rožnově pod Radhoštěm.

A jak se za druhé světové války překonával strach z pádu? Americké letectvo zařadilo trampolíny do výcviku fyzického vzdělávacího programu pro své piloty. Cílem bylo nejen snížení strachu z pádu a točení se ve vzduchu, ale zejména pro cvičení prostorové orientace a soustředěnost. USA díky trampolínám cvičily i své kosmonauty před vzletem do vesmíru. Sláva trampolín se šířila tak rychle, že zanedlouho po konci války se dokonce konala v Dallasu soutěž ve skákání na trampolíně a dnes je to uznávaný rekreační sport. Teprve od roku 2000 se tato činnost stala součástí olympijských her.

V dnešní době rozeznáváme dva druhy trampolín: soutěžní a rekreační.

V současné době rozeznáváme dva druhy trampolín: soutěžní a rekreační. Rekreační trampolíny jsou navíc vybaveny ochranou sítí vedenou po celém obvodu trampolíny s dostatečnou výškou a mají méně robustní konstrukci. Dokonce si můžeme vybrat z několika tvarů skákací plochy: kruh, ovál, obdélník nebo osmihran a také podle nosnosti.

Další zajímavostí je fakt, že lze pořídit trampolíny vybavené rukojetí pro přidržení při skákání. V USA se skákání na trampolíně rozšířilo do školní tělesné výchovy a zábavních center, které i u nás nyní získávají své místo a jsou oblíbené hlavně u dětí. Stejně tak i české školy používají při tělesné výchově trampolínu. Zajímavostí je, že například na Matějské pouti tuto hračičku mají jako jednu z atrakcí, jedná se o tzv. bungee trampolínu.

Můžeme si dokonce vybrat z několika tvarů skákací plochy: kruh, ovál, obdélník nebo osmihran.

Soutěžní trampolíny využívají gymnasté na soutěžích a letních olympijských hrách, přičemž předvádějí různé akrobatické prvky včetně salt či jiných kombinací. Tyto akrobacie poté hodnotí porota. Tento druh trampolíny má robustnější konstrukci a není vybaven ochrannou sítí. V České republice je tento druh sportu specializovanou částí Soutěžního řádu České gymnastické federace. Soutěže se můžou zúčastnit buď: jednotlivci, synchronní dvojice nebo družstva. Dále se soutěže dělí podle věkových kategorií a zda-li se jedná o soutěže mistrovské nebo pohárové.

Veškeré rozměry můžete zakoupit v internetovém obchodě nabízejícím trampolíny již 10 let na www.hawaj.cz