Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vybíráme rybářský bivak k vodě

  7:00
Pokud jste propadli lovu ryb a pobytu v přírodě natolik, že zde trávíte mnoho času, a to i několik dní či týdnů v kuse, stojí určitě za to se poohlédnout po nějakém vhodném přístřešku. Ten ochrání vaši výbavu a hlavně vás před všemi rozmary počasí.

Vybíráme rybářský bivak k vodě foto: ČTK

Vy si tak budete moci rybaření užívat ještě více, protože budete minimálně v suchu, chráněni před větrem a deštěm, když bude třeba. Nebudu se zde rozepisovat o nějakých alternativách jako obyčejné stany nebo různé, všelijak barevné plachty a párty-stany a deštníky, které možná částečně účel splní a pořizovací cena je určitě mnohem nižší. Jenže když přijde větší bouřka a silnější vítr, většina těchto alternativ vás zkrátka nechá na holičkách, což určitě třeba během noci, ale ani ve dne příjemné nebude.

V neposlední řadě tyto přístřešky ani u vody nevypadají zrovna hezky a rybářská stráž je k nim i méně shovívavá. Takže je jen na vás, k čemu se přikloníte více. Základní rozdělení přístřešků vidím asi takto: brolly, nebo bivak? Zde se pokusím popsat výhody a nevýhody, dá-li se to tak nazvat, obou z nich.

Brolly: (deštníková konstrukce)

Tyto rybářské přístřešky vynikají především tím, že se dají rychle a snadno rozložit, hodí se perfektně na kratší vycházky, což ale neznamená, že se v něm nedá strávit u vody i dlouhý čas. Dále se hodí na místa kde je méně prostoru, většina brolíček je stavěná pro jednoho rybáře, ale dělají se i větší, kam se vejdou i dva rybáři, nicméně si myslím, že pro tenhle účel bude lepší sáhnout po klasickém bivaku. Dělají se v různých kvalitách, velikostech, z různých materiálů jak pláště (s ochranou před vodním sloupcem od cca 2000 – 20 000 mm), tak podlahy (ta je u většiny odepínací, a to buď na suchý nebo klasický zip).

Prodávají se samotné brolly bez předního panelu a nebo systémy, které obsahují přední panel, moskytiéru, bouřkové tyče a další. To vše je většinou variabilní a dá se různě kombinovat, připínat a odepínat dle potřeb rybáře. Další výhodou brolly oproti bivaku bývá na některých vodách opět větší shovívavost u rybářské stráže.

Vybíráme rybářský bivak k vodě

Bivaky

U rybářského bivaku máme větší prostor na výběr, a to hlavně ve velikosti, různých tvarech a provedení konstrukcí od žebrových po vějířové, tyto dvě jsou asi takové nejběžnější.

Vyrábějí se malé pro jednoho rybáře, které se mohou podobat brolíčku, jen je rozdíl právě v jejich konstrukci. Výhodou může být to, že konstrukce bivaku je zvenčí pláště a tím se zvětší oproti brolly ve stejné velikosti vnitřní prostor.

Vybíráme rybářský bivak k vodě

U brolíčka je konstrukce uvnitř a některé typy ji mají tak nešťastně řešenou, že celkem rapidně ubírá vnitřnímu prostoru především nad hlavou, na druhé straně jsou i vychytanější typy, kde konstrukce téměř kopíruje vnitřní plášť. Pak jsou tu bivaky pro 2, 3 i více osob a některé jsou opravdu veliké s vnitřní výškou přes dva metry, takže se v něm pohodlně postaví i opravdu vysocí rybáři. S podlahou a odolností proti vodnímu sloupci u plášťů je to totožné jako u brolly. Platí zde úměra, že lepší materiál a zpracování se odráží i v ceně bivaku či brolly. Důležitý faktor v tomto směru hraje i značka výrobce.

Zimní přehoz:

Jedná se o druhý plášť, většinou ze stejného materiálu jako je samotný bivak. I když se nazývá zimním přehozem, nemusí být vhodný pouze v zimě. V létě třeba lépe udrží v přístřešku chládek, naopak v chladných měsících lépe udrží teplo a snižuje i kondenzaci vody na vnitřní straně pláště přístřešku.

Před výběrem je tedy nutné zvážit, v jakých podmínkách a za jakých okolností chcete převážně přístřešek používat a zda budete jezdit sami, nebo ho využívat ve více lidech.

Petr Janko, aktivní rybář a redaktor NaRybolov.cz.

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč