Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Znáte už o krbová kamna na dřevěné peletky, která ovládáte mobilem?

  7:00
Léto je sice v plném proudu, podzim se ale blíží mílovými kroky. Nejvyšší čas začít myslet na to, čím budete během chladných dní topit. Pokud uvažujete o krbových kamnech, máme pro vás skvělý tip. Kamna na dřevěné pelety, které ovládáte mobilem. Že to není možné?

Znáte už o krbová kamna na dřevěné peletky, která ovládáte mobilem? foto: ČTK

Doba jde kupředu mílovými kroky, jinak tomu není ani na trhu s krbovými kamny. Ty tam jsou doby, kdy jste museli pracně shánět suché dříví, to si pracně nanosit ke kamnům a hlídat, kdy je třeba přiložit. Už nemusíte sami ani škrtat zápalkou. To všechno díky krbovým kamnům na dřevěné pelety.

Znáte už o krbová kamna na dřevěné peletky, která ovládáte mobilem?

Jak peletová kamna vypadají?

Na první pohled asi rozdíl nepoznáte, jsou to totiž klasické krbovky. Jediným rozdílem je, že v nich netopíte dřevem, ale malými dřevěnými granulemi, kterým se říká pelety. Kamna si samy dávkují, kolik jich potřebují, takže nemusíte přikládat. Stačí občas doplnit zásobník.

Jaké jsou výhody peletových kamen?

Topení dřevem je nejstarší způsob vytápění, je ale spojený také s velkou zátěží. Musíte si dřevo sehnat, nařezat, usušit, nanosit domů. Teplo vám tak je hned několikrát. Často vás pak bolí záda, navíc když nejste doma a nemá kdo přiložit, kamna vyhasnou. S kamny na pelety je to ale jinak.

Znáte už o krbová kamna na dřevěné peletky, která ovládáte mobilem?
 • Topení peletami je šetrné k životnímu prostředí.
 • Oproti plynovému nebo elektrickému vytápění je topení peletami levnější. Jeden pytel o hmotnosti 15 kg vás vyjde zhruba na 80-90 Kč, do kamen se vejde obvykle 30 kg pelet. Takto naplněný zásobník vydrží zhruba týden, podle toho, jak topíte.
 • Peletová kamna jsou tichá, klidně si v jejich blízkosti můžete zdřímnout.
 • Nevíří prach, takže jsou vhodná i do domácností, kde žijí alergici.
 • Z pelet je minimum odpadu.
 • Stačí jednou za čas dosypat zásobník peletami, kamna si budou sama přisypávat palivo podle toho, jakou teplotu chcete doma mít.
 • Když si pořídíte peletová kamna s WLAN modulem, můžete kamna ovládat na dálku. Zatopíte si třeba před odchodem z práce. Když dorazíte domů, máte tam pěkně teplíčko.
 • Obsluha krbových kamen na pelety je snadná, popel stačí jednou za týden vysát vysavačem na popel.
Znáte už o krbová kamna na dřevěné peletky, která ovládáte mobilem?

Náš tip: Kamna na pelety jsou skvělým řešením třeba pro nízkoenergetické domy, kde nahradí klasický kotel.

Proč topit právě peletami a jak je vybrat?

Topení peletami je úsporné, jejich spalování je čisté. Emise oxidu uhelnatého a uhlovodíků jsou až 10x nižší, podobně jsou na tom i emise prachu. Základem je ale správný výběr peletek. I tam se totiž dá šlápnout vedle. Jak poznat kvalitní pelety?

Znáte už o krbová kamna na dřevěné peletky, která ovládáte mobilem?

Pelety jsou malé lisované válečky různých velikostí, vyrábí se z odpadních zbytků po dřevní výrobě. Obsahují minimální podíl vody a popela, proto hoří poměrně dlouho. Nejkvalitnější pelety mají světlou barvu, neobsahují žádná chemická pojiva a jiné přídavné směsi. Bývají označené třídou A1.

Víte, že když mají peletky tmavou barvu, svědčí to o přítomnosti příměsí s horší výhřevností a větším podílem popele? 

S kamny na pelety nešlápnete vedle. V interiéru vypadají stejně dobře jako třeba kachlová kamna, nemusíte kolem nich ale tolik běhat. Klidně je můžete ovládat z druhého konce světa. 

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!