Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pravý čas vytvořit vřesoviště

Česko

I když je podzim ve srovnání s letním a jarním obdobím na kvetení rostlin v zahradě chudší, můžeme jeho handicap vyrovnat založením vřesoviště ke konci léta.

Uvidíte, jak zahrada rázem ožije.

Při zakládání vřesoviště bychom měli počítat s tím, že budeme vytvářet v podstatě tři části: tak zvané zelené pozadí, samotné vřesoviště a nakonec jeho přední část. Proto musí stanoviště tohoto zahradního prvku splňovat nejen prostorové nároky, ale také nabídnout rostlinám vhodné podmínky. To znamená slunečnou a před větry chráněnou polohu bez vysokého obsahu vápníku v podloží a nám majitelům zahrady estetický zážitek. Vybíráme tedy dostatečně frekventované místo nebo partii, na níž hledíme z terasy či z okna. Vřesoviště může být ale nejen na rovině, ale také na mírném svahu. Můžeme jej založit v návaznosti na skalku či samostatně.

Základ vřesoviště tvoří hlavně vřesy a vřesovce, které dorůstají do výška 20 - 40 cm a kvetou bíle nebo okouzlují v různých odstínech barvy fialové, červené či růžové. Pokud se vám podaří seskupit celou barevnou škálu na jedno vřesoviště, vznikne vám opravdu pestrý koberec, na kterém utkví zrak návštěvníků vaší zahrady.

Kombinujte více druhů Jako první zakládáme plochu pro zadní vyšší rostliny, které budou tvořit jakési souvislé ohraničení vřesovištního záhonu a vřesoviště částečně ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Zelená zástěna by měla být složena z rostlin vyšších i nižších, aby byl docílen efekt přirozené kompozice. Proto na toto stanoviště vysazujeme do normální zahradní zeminy nejdříve stromky (například kultivary borovice a smrku), potom keře (například skimia, pieris). Jamky budou o dvacet centimetrů hlubší, než je výška kořenového balu, a dvakrát tak široké.

Vyhloubenou zem smícháme s kvalitním kompostem, můžeme přidat dlouho působící hnojivo pro dřeviny, vsadíme do jamky a kořeny rostlin směsí obsypeme. Nakonec rostliny přišlápneme a zalijeme. Hlavní část záhonu, samotné vřesoviště, je tvořeno zejména vřesovištními rostlinami, jako jsou vřesy, vřesovce a další rostlinami s podobnými nároky. Mezi ně můžeme zařadit borůvky, brusinky, libavky, leukotoe, dabécie a další. Důležité je pro ně připravit správné půdní podmínky. Vyžadují chudou, nevápenitou a mírně kyselou půdu s pH 4-5. To znamená, že základem pro pěstování vřesů bude rašelina, která tyto podmínky splňuje, a kterou si můžeme bez problému obstarat v některém ze zahradních center či hobby marketů.

Zachovejte přirozený tvar Rostliny vysazujeme do tak zvaného rašelinového lůžka, což je v podstatě vykopaná vana na místě vřesoviště, vyplněná rašelinou. Do ní pak sázíme rostliny na předem určená místa v odpovídajícím počtu rostlin na vřesovištní plochu.

Doporučujeme vysazovat více rostlin od jednoho druhu a odrůdy na stanoviště, rostliny se pak lépe zapojí a rozhodně více vynikne jejich půvab. Ty vyšší (například trávy) vysazujeme dozadu, nižší pak do popředí, jehož hlavní část mohou tvořit právě nízké vřesy.

Při vysazování se vyvarujeme geometrickému uspořádání jednotlivých odrůd, rostliny klademe tak, jako by rostly v přírodě. Pro docílení přirozenějšího efektu můžeme na plochu volně položit kmen starého stromu či samorost přinesený z lesa.

Nenáročná péče Kdo by si myslel, že se založením vřesoviště vyhne pletí, ten je na omylu. Pozor byste si ale měli dát na rytí či okopávání v blízkosti rostlin, neboť mají mělké kořeny a mohly by se tak lehce poškodit.

K další péči pak patří hnojení, a to zejména kyselými hnojivy, ať už těmi jednosložkovými či vícesložkovými, a samozřejmě dodávání potřebné vláhy v podobě zálivky, nejlépe měkké vody. Šetřit vodou by se nemělo hlavně v podzimních měsících a před začátkem zimy. Vřesoviště je rovněž nutno pokrýt například chvojím, aby nezmrzlo. Na jaře se tato pokrývka zase odstraní.

Údržba v průběhu běžného zahradnického roku není nijak náročná. Postačí odstraňovat odkvetlé květy a příliš rozrostlé trhy upravujeme řezem, při kterém se snažíme zachovávat přirozený tvar rostlin. Keře časem zestárnou a zhoustnou, přičemž pak stačí delší z rozdvojených keříků zkrátit asi na pět centimetrů. Vřesoviště tímto jednoduchým způsobem pěkně prosvětlíme a omladíme.

***

Inspirujte se

Začátek podzimu je obdobím, kdy je vřesoviště nejkrásnější.

V Dendrologické zahradě v Průhonicích si právě v těchto dnech můžete prohlédnout kvetoucí vřesy a přesvědčit se o tom, že vřesoviště může být dokonalou ozdobou zahrady.

Dendrologická zahrada zve na návštěvu od úterý do neděle od 9 do 18 hod. Více na: www.dendrologickazahrada.cz.

Autor: