Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Předčasné volby budou

Česko

Senát schválil jednorázový ústavní zákon o rozpuštění Poslanecké sněmovny

PRAHA Poslanci mohou začít stříhat metr. Sněmovna totiž v současném složení skončí dnem předčasných voleb. Ty proběhnou nejpozději v pátek 9. a v sobotu 10. října. Senát totiž včera schválil jednorázový ústavní zákon. Prezident Václav Klaus nemůže zákon vetovat.

Po necelé hodině debat chválil Senát zákon 56 hlasy ze 71 přítomných senátorů. Pro přijetí bylo potřeba souhlasů 43 členů horní komory parlamentu. Normu jednotně podpořili pouze senátoři ČSSD. „Ústava se přijímá sto dvaceti hlasy. Tento zákon byl v Poslanecké sněmovně schválen sto sedmdesáti dvěma hlasy a také tady získal absolutní většinu. Myslím, že tady většinově panoval názor ukončit to trápení stávající Poslanecké sněmovny a dát občanům šanci, aby co nejrychleji ve volbách rozhodli,“ uvedl senátor Petr Vícha z ČSSD. Z občanských demokratů pro zákon hlasovali pouze tři. „Já nemohu říct, že mám radost, ale konstatuji, že je to dobrý výsledek, protože říjnové volby doufám pevně vyřeší tuto patovou situaci,“ řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS.

Zákon pomohli schválit ještě Igor Petrov (SNK ED) a Ludmila Müllerová z KDU-ČSL. Ta ale následně své hlasování zpochybnila s tím, že hlasovala proti stejně jako pět jejích kolegů, dva senátoři Klubu otevřené demokracie a Tomáš Töpfer (za ODS). Sedm senátorů včetně všech tří komunistů se hlasování zdrželo. Mezi největší kritiky přijatého zákona patřil místopředseda Senátu Petr Pithart z KDU-ČSL. Spolu s dalšími kolegy požadovali, aby se cesta k předčasným volbám do sněmovny usnadnila trvaleji přímo v ústavě, jak to Senát navrhl dolní komoře už před třemi lety. „Tento zákon ani nedoplňuje, ani nemění ústavu. Tento zákon si počíná, jako bychom ústavu vůbec neměli,“ prohlásil po hlasování Pithart. Následně uvedl, že se bude snažit podat Ústavnímu soudu stížnost na zkrácení volebního období.

Bude stížnost? Nebo nebude?

Pak si to nejprve rozmyslel. „Podávat stížnost nemá cenu. Když se podíváte na počet senátorů, kteří se zdrželi, tak je jasné, že nutných sedmnáct podpisů bych nesehnal,“ vysvětlil své rozhodnutí Pithart. Nakonec ale připustil, že se i přes nejisté vyhlídky na úspěch přece jenom pokusí potřebný počet podpisů mezi senátory sehnat. Především chce intervenovat u deseti senátorů, kteří se hlasování neúčastnili. „Oslovím všechny, kteří nejen byli proti, ale kteří se zdrželi a kteří byli nepřítomni, protože i ta nepřítomnost může znamenat nesouhlas, a zeptám se jich, zda to, že pro to nezvedli ruku, může znamenat, že by byli ochotni se připojit k tomu podání k Ústavnímu soudu,“ řekl místopředseda Senátu. V jeho úspěch ale příliš nevěří jeho kolega Jaroslav Kubera, který hlasoval rovněž proti. „Dopadlo to podle očekávání,“ uvedl Kubera.

Schválená předloha zákona počítá se zkrácením lhůt pro vypsání a organizaci předčasných voleb. Například politické strany a hnutí mají podle něj předložit kandidátní listiny do 44 místo 66 dnů před dnem voleb. Tedy nejpozději do středy 26. srpna.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...