Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Premiér Putin vyzval k odplatě

Česko

Atentát na moskevském letišti - ruští politici se snaží najít viníka, na letištích v ČR posíleny hlídky

Vrah je sice mrtev, nyní se ale hledá viník. Ruský prezident Dmitrij Medveděv se pokoušel svalit vinu na vedení letiště.

To ale pochybení odmítá.

MOSKVA/PRAHA „Odplata je nezbytná,“ reagoval na pondělní teroristický útok na moskevské letiště Domodědovo ruský premiér Vladimir Putin. O několik hodin později se v centru Moskvy sešli ruští nacionalisté, aby uposlechli jeho pokynu.

Je pravda, že největší díl kritiky za 35 mrtvých a přes sto zraněných při sebevražedném útoku na letišti Domodědovo se snesl právě na hlavu premiéra Vladimira Putina a „jeho“ tajných služeb. Došlo ale i na prezidenta Dmitrije Medveděva. „Hlavní vrah je naše moc,“ prohlásila odvážně šéfredaktorka moskevského listu New Times Jevgenije Albacová. Ovšem Putin ani Medveděv zjevně žádné špatné svědomí nepociťovali. Oba se k neštěstí vyjádřili po svém: prezident chce vyhodit zodpovědné úředníky, premiér věří, že pachatelé budou potrestáni, a slibuje odplatu.

Včerejšek byl ve znamení hledání viníků. Medveděv se pokoušel svalit vinu na vedení letiště. Na Domodědovo padá špatné světlo i proto, že v roce 2004 právě odtud vyletěly dva letouny, ve kterých ve vzduchu explodovaly teroristky a zabily 90 osob. Na palubu pronikly i s bombami za úplatek 1000 rublů. Tentokrát se ale letiště ohradilo: „Všechna pravidla bezpečnosti v letectví naše služby dodržovaly,“ řekla tisková mluvčí Domodědova Jelena Galanová. Poukázala na to, že za halu, kde došlo k útoku, zodpovídá ministerstvo vnitra, potažmo tajná služba FSB.

Severokavkazský lídr Ruslan Aušev varoval před hledáním viníků mezi „pěšáky“. Poukázal na to, že federální centrum po příchodu Putina soustředilo do svých rukou „absolutní“ moc a z toho také vyplývá i jeho „absolutní zodpovědnost“. Kritizoval premiéra i za výzvy jako „utopit teroristy v hajzlu“ či včerejší „odplata je nevyhnutelná“. „Zabíjení ať přenechá generálům, jako politik se za posledních deset let měl alespoň snažit vytvořit v Rusku a na Kavkaze prostředí, které nebude plodit terorismus,“ prohlásil Aušev.

Putin jako odchovanec KGB (předchůdce FSB) učinil z tajných služeb všemocnou strukturu, které se podřizují i politické instituce. Včera opět někteří poslanci Putinovy strany Jednotné Rusko v dumě na speciálním zasedání volali po „dalším rozšíření pravomocí FSB a jejím lepším financování“. Na internetu se ihned objevila ostrá reakce nezávislých novinářů: „Za posledních deset let teroristé obsadili školu v Beslanu, moskevské divadlo na Dubrovce, bomby vybuchovaly na stadionech i na bazarech, v letadlech, v metru, na železnici, v autobusech i v hydroelektrárně. Tajné služby nedokázaly činům zabránit. Patron FSB Putin ovšem nikdy nedopustil veřejnou kritiku svých kolegů, nikdy nebyl nikdo z šéfů tajných služeb odvolán, natož potrestán.“ Premiér opět jako vítěz I když řada komentátorů naznačovala, že tentokrát by tragédie měla oslabit pozice vedoucího tandemu Putin-Medveděv, z prvních reakcí se zdá, že především premiér vyjde ze situace opět jako vítěz. Jeho silácké výzvy k pomstě jen posílí nacionalistické nálady v ruské společnosti. První „praktická“ reakce na sebe nenechala dlouho čekat - Putina tradičně vyslyšeli jeho obdivovatelé nacionalisté. Svolali s pomocí sociálních sítí demonstraci do centra Moskvy. Policie tak kromě teroristů musela honit ještě agresivní mladíky, kteří se chtěli na radu premiéra mstít na občanech neslovanských národností. Publicistka Albacová označila výsledek desetiletého panování Putina v Rusku za „zoufalý“ a v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy prohlásila: „Sliboval diktaturu zákona. Diktaturu bychom měli, kde je ale zákon?“

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN