Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Při závodech nosí hidžáb a trhá běžecké rekordy

Česko

„Muslimský oděv pro mě není překážkou, spíše naopak,“ říká bahrajnská sprinterka Rukája Ghasaraová, která svou zemi reprezentovala již na dvou olympijských hrách.

BERLÍN/PRAHA Má slabost pro nakupování a červeně nalakované nehty, na nejrůznějších sportovních kláních však poutá pozornost kvůli něčemu zcela jinému. Šestadvacetiletá Rukája Ghasaraová je jednou z mála muslimských žen, které se daly na vrcholový sport. A zatímco ostatní běžkyně jsou při závodech většinou jen spoře oděné, ona má na sobě netypický sprinterský dres, ze kterého jí vykukuje jen obličej a ruce. Na hlavě má speciálně upravený hidžáb – šátek, jímž si muslimky zakrývají vlasy a krk.

„Hidžáb pro mě nikdy nebyl problém. V Bahrajnu s ním člověk vyrůstá,“ uvedla nedávno Ghasaraová pro Reuters. „Mít na sobě tradiční muslimské oblečení mi dodává odvahu. Není to překážka, spíše naopak,“ dodala. V roce 2003 získala dvě zlaté medaile na arabském atletickém mistrovství, a sice za běh na 100 a na 200 metrů. Loni na asijském halovém mistrovství byla zlatá v běhu na 60 metrů. Nyní na mistrovství světa v Berlíně sice skončila při „stovce“ ve čtvrtfinále, neustále se jí však daří zlepšovat si své osobní rekordy.

V Bahrajnu je tak oblíbená, že si ji zvolili loni v Pekingu za vlajkonošku při slavnostním zahájení olympiády. Tehdy jí navíc ženy z jejího rodného města jako důkaz obdivu společně ušily sadu aerodynamických islámských oděvů, v nichž mohla běhat.

„Doufám, že inspiruji i ostatní ženy. Že pochopí, že víra nemusí být překážkou pro účast na sportovních kláních,“ uvedla po pekingských hrách Ghasaraová. Právě loni na olympiádě výrazně přibylo zahalených atletek. Pro sportovkyně z muslimského světa jde o velké vítězství. Například Omán a Spojené arabské emiráty poslaly loni ženy na olympijské klání vůbec poprvé. Naopak v Saúdské Arábii či v Bruneji ženy vůbec nemají dovoleno nějaký sport provozovat.

S hidžábem v Pekingu poprvé nastoupila i egyptská šermířka Šajma Gammálová. „Lidé nás vidí v závojích a myslí si, že jezdíme na velbloudech. Ale muslimky mohou dělat, cokoli chtějí. Když závodím, jsem hrdá na to, že jsem muslimka,“ komentovala tehdy svou účast na olympijských hrách.

***

„Hidžáb pro mě nikdy nebyl problém. V Bahrajnu s ním člověk vyrůstá.“

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.