Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Přijímat, nebo nepříjímat neočkované děti do školky? Odpovídá vakcinolog Prymula

Přední český odborník na vakcíny Roman Prymula

PRÁVĚ MŮŽETE POKLÁDAT SVÉ OTÁZKY

Podle zákona o ochraně veřejného zdraví mohou jesle s denním režimem, mateřské školy a dětské skupiny přijmout pouze dítě, které se podrobilo povinnému očkování. Výjimku mají děti s potvrzenou imunitou proti nákaze nebo ty, kterým zdravotní stav očkování neumožňuje. Mateřská škola v Chrudimi nyní ovšem podává žalobu na ministerstvo zdravotnictví kvůli uložené pokutě ve výši 40 tisíc. Tu má zaplatit za to, že přijala děti, které nebyly očkovány všemi povinnými vakcínami. Jaké může mít takové jednání následky? Ptali jste se vakcinologa Romana Prymuly.

položených otázek: 44 | jak se správně ptát | Aktualizovat
  1. Otázka má být stručná a jasná, maximálně tři řádky.
  2. Není možné reagovat na otázku zakládající se na externím odkazu.
  3. Přestože konfrontační otázky vítáme, nesmí překročit hranici slušnosti.
  4. Nepište otázky VELKÝMI PÍSMENY.
  5. Podepište se.
  6. Neopakujte dotazy, které už položili jiní.

Zodpovězené otázky

OTÁZKA (10.10.2016 7:46) Jiří
Dobrý den, u nás je očkování podstatně povinnější než ve většině zemí západní Evropy. Myslíte si, že tamní odborníci jsou hlupáčci a že u nás víme nejlépe, co je správné? A neměli bychom do statistik zahrnout i skutečnost, že v zemích s menšími represemi od státu žijí lidé méně na všechno naštvaní než u nás?
Roman Prymula: (10.10.2016 10:38)
Myslím si, že to není o povinnosti či nepovinnosti. I na západě je povinné očkování v řadě zemí a z EU je povinnost u alespoň jednoho očkování minimálně ve 12 zemích. Trochu paradoxní je, že proočkovanost proti tetanu, záškrtu a černému kašli je v Německu 99% a u zarděnek 96-97%. Tak to alespoň uvádí poslední zpráva WHO. A to jsou čísla bohužel vyšší než v ČR. Není to tedy problém odborníků ani obyvatel. Je to hlavně problém státu. Ten musí v dobrovolných systémech intenzivně pracovat, aby přesvědčil své příslušníky, co je správné. A to se u nás neděje. V tomto ohledu je kodifikovaná povinnost pro stát pohodlnější.