Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Případ tkáňové banky pošlou poslanci Fischerovi

Česko

BRNO Osudem brněnské tkáňové banky, s jejíž nepřímou privatizací souhlasila vláda Mirka Topolánka, se bude znovu zabývat premiér. Tentokrát Jan Fischer.

Lidovecký poslanec Ludvík Hovorka včera oznámil, že informaci o převodu nedostal ani sněmovní výbor pro zdravotnictví. „Ministerstvo evidentně chtělo tkáňovou banku privatizovat a nedostatek finančních prostředků je jen vymyšlený důvod,“ sdělil včera LN s tím, že se obrací na premiéra Jana Fischera.

První náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS) se mezitím snaží vysvětlovat, že jde pro stát o výjimečný a pozitivní projekt. Pro Českou televizi přiznal, že strategického partnera, firmu PrimeCell, nevybrali ve výběrovém řízení. „Nejedná se o dodávku něčeho. Je to dohoda dvou partnerů o tom, že vytvoří nějakou společnou aktivitu,“ řekl. A rovněž konstatoval, že stát je „většinovým vlastníkem“ společného podniku Národní Tkáňové Centrum.

Když LN poukázaly na usnesení vlády, podle něhož je podíl státu přesně 24 procent, prostřednictvím textové zprávy vzkázal: „Mýlíte se, má většinovou kontrolu nad projektem, bez svolení státu se nemůže nic odehrát,“ napsal. Na upřesňující dotaz, jaký je tedy podíl státu na firmě a kolik lidí má v představenstvu, do uzávěrky nereagoval. Podle usnesení vlády platí podíl 24 procent a právo mít dva ze šesti členů představenstva a stejný podíl v dozorčí radě.

Podle Šnajdrova dřívějšího vyjádření je vznik centra pro stát výhodný. Kromě toho, že se tak podařilo zachránit tkáňovou banku před uzavřením, PrimeCell přináší možnost nových činností, na které má patenty. Firma prý vnese do spolupráce svoje know-how na výrobu umělých buněčných vláken, chrupavek, kůže a podobně. Podle Šnajdra jde o unikátní výrobní program.

Národní Tkáňové Centrum má převzít práci tkáňové banky Fakultní nemocnice Brno, která dodává transplantáty pro osmdesát procent tuzemských transplantací. V tuto chvíli podle obchodního rejstříku společnost sídlí v panelovém bytovém domě v Brně-Kohoutovicích.

Předseda představenstva firmy PrimeCell Josef Heller, který si v úterý vyžádal písemné otázky k úmyslům s projektem, nebyl včera k zastižení. LN se ho ptají na okolnosti uzavření vzájemného vztahu, na to, jak zajistí stamilionové investice do nových prostor, zda to stihnou do konce roku, zda budou chtít další prostředky od státu a zda má společnost být zisková.

***

Ministerstvo evidentně chtělo tkáňovou banku privatizovat, tvrdí poslanec

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...