Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Přistěhovalci? Potřebujeme pomoc EU

Česko

V Paříži se konalo setkání vybraných zemí na téma imigrace. Účastníci se shodli na tom, že by měla být stanovena pravidla platící pro všechny evropské země.

PAŘÍŽ/PRAHA Francie opět hájila vyhošťování Romů ze svého území, Itálie si stěžovala na nedostatek bilaterálních dohod a Řecko zase na to, že je pro imigranty vstupní branou do Evropy. Tak by se dalo v kostce shrnout setkání na úrovni ministrů, které se konalo včera v Paříži z iniciativy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Vzhledem k místu a době konání se předpokládalo, že hlavním tématem schůzky bude problematika romské komunity v Evropě. Nelegální tábořiště, která obývají převážně Romové z Rumunska a Bulharska, jsou v těchto dnech ve velkém rušena nejen ve Francii, ale například i v Itálii. Nakonec byla předmětem neformálního jednání šesti evropských zemí a Kanady zejména azylová a imigrační politika. Tématu Romů se tak podle informací agentury DPA držel nakonec jen francouzský ministr pro imigraci Eric Besson. „Není žádné masové vyhošťování Romů,“ bránil ministr Francii, která je kvůli repatriacím rumunských a bulharských přistěhovalců již mnoho týdnů pod palbou kritiky. Zdůraznil, že tito lidé odcházejí z Francie „dobrovolně“.

Italský ministr vnitra Roberto Maroni přišel s návrhem, aby byly posíleny bilaterální smlouvy mezi zeměmi, odkud přistěhovalci poházejí, a těmi, kam se uchylují. Jako příklad uvedl smlouvu z roku 2008 mezi Itálií a Libyí. Díky ní se v Itálii omezil počet nelegálních imigrantů ze 30 tisíc na 400. Zdůraznil zároveň, že klíčová je pomoc od Evropské unie. „Dalším krokem je vybudovat jednotnou evropskou legislativu tak, aby pro všechny státy platila stejná pravidla,“ řekl Maroni podle agentury DPA. V tom s ním souhlasil i zástupce z Řecka -Spyros Vougias, náměstek z ministerstva ochrany občana. „Kvůli své geografické poloze je naše země hlavní vstupní branou pro nelegální přistěhovalce do Evropy,“ postěžoval si. „Nemáme ale dostatek prostředků, abychom se s tím sami vyrovnali... Potřebujeme pomoc zbytku EU,“ dodal Vougias.

Setkání vyvolalo ještě před svým začátkem vlnu nevole zejména kvůli seznamu pozvaných hostů. Na něm totiž nefigurovala ani jedna z nových členských zemí EU.

***

KDO BYL POZVÁN * Schůzky v Paříži se zúčastnili zástupci z Francie, Německa, Británie, Itálie, Řecka, Kanady a předsednické země EU – Belgie. * Jedná se převážně o země, které přijímají nejvíce žadatelů o azyl.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč