16. prosince 2008 21:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Příští rok by se měl stanovit termín eura

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Jiří Čunek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek, Mirek Topolánek a Martin Bursík | foto: ČTK

PRAHA Vláda zamítla návrh ministerstva financí na to, aby se příští rok nestanovoval termín přijetí eura. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Česká republika prý plní kromě míry inflace všechna maastrichtská kritéria.

"O tomto tématu byla docela vitální debata," uvedl Bursík. Ve vládě však prý nadále na přijetí eura panují rozdílné názory, podotkl. "Vše je otevřeno a bude předmětem dalších jednání mezi koaličními partnery," dodal ministr. Mezi Stranou zelených a KDU-ČSL však podle něj na přijetí eura panuje shoda. Kabinet by měl podle dnešního prohlášení vedení lidovců postup přijetí eura závazně popsat do konce května příštího roku.

Vláda také jednala o nákupu stíhaček Jas-39 Gripen z Německa a ministerstvo obrany dostalo zelenou. Vláda schválila i  pětileté prodloužení smlouvy s USA o logistické podpoře střel vzduch-vzduch, které používají gripeny i bitevníky L-159. Po jednání vlády to oznámila mluvčí kabinetu Jana Bartošová. Podle plánů NATO, dosud ovšem nepotvrzených českým parlamentem, mají mít čtyři české stíhačky po několik měsíců příštího roku na starosti ostrahu vzdušného prostoru tří pobaltských členů aliance.

Co se celostátního referenda týče, vláda rozhodla, že by Česko mělo mít jeden univerzální zákon o jeho vypisování. Po jednání kabinetu to oznámil vicepremiér a ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Tato norma má definovat podmínky k vyhlášení všelidového hlasování. S ním poté budou muset souhlasit obě komory parlamentu. Vláda dnes posuzovala dvě varianty, jak umožnit občanům vyjádřit se k zásadním veřejným tématům. Vedle té vybrané byla ve hře možnost na každý případ přijímat ústavní zákon, který by vyžadoval souhlas tří pětin poslanců a stejného počtu senátorů. Tu ale ministři odmítli.

Vláda se neshodla v otázce, zda by ředitelé škol měli zveřejňovat majetková přiznání. To požaduje zákon o střetu zájmů, jehož novelu, která je této povinnosti má zbavit, kabinet dnes projednával. Shodné stanovisko k ní však nenašel, řekl vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL). Poslanecký návrh nyní bez stanoviska vlády zamíří do sněmovny. "Zdá se, že má velkou šanci, aby prošel v parlamentu," dodal nicméně Čunek.

Lidovky.cz, ČTK
  • 6Diskuse