Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Proč začíná škola v osm?

Česko

(Pátek č. 35, 3. 9. 2010) Dan Hrubý se ptal, proč většina škol trvá na zahájení vyučovací doby v osm hodin, když se zcela změnil životní rytmus dětí i dospělých.

Jako matka, co se nebojí a je podepsaná snad pod všemi peticemi, které jí někdy někdo předložil, jsem napsala také řediteli základní školy a optala se ho, proč když většina Pražanů pracuje v terciální sféře, to znamená nejdříve od devíti, se na jeho škole nadále vyučuje od osmi.

Odpověď přikládám.

Dita Janková

Vážená paní Janková, děkuji za Váš podnět.

Současně Vám ale musím sdělit, že otázka jiného než „tradičního“ zahájení výuky byla již v minulosti diskutována. Co vypadá na první pohled sympaticky, nemusí být vždy praktické. Pozdější začátek znamená i pozdější konec. A to naráží na mnohé odpolední aktivity našich žáků (umělecké zájmy, sportovní příprava atd.). Již nyní řešíme množství žádostí o uvolnění z vyučování právě z těchto důvodů. Rovněž pro obědy by to znamenalo, že žáci mající šestou vyučovací hodinu budou obědvat třeba až v půl třetí nebo nesmyslně naroste další a další odpolední vyučování. Anketa v tomto případě nic neřeší, neboť dáte-li vedle sebe například časy 8:00; 8:30; 9:00 a 10:00, ač je to nesmyslné, zvítězí 10:00. I já jsem při diskusích s žáky narazil na téma, zda by nemohla škola začínat později, a musím říci, že po vysvětlení faktu, že o co déle začne, o to později skončí, byla spontánní odpověď jednoznačná: „V žádném případě.“

Objektivně vzato si myslím, že návrh by měl své příznivce i odpůrce, ale z uvedených ryze praktických důvodů se jeví měnit funkční systém jako neefektivní.

Děkuji za pochopení a přeji hezký den.

PhDr. Jaroslav Vodička, ředitel školy Mládí 135, Praha 13

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...