17. února 2008 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pronikavý úspěch Janáčkovy Pastorkyně ve Vídni

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce

Lidové noviny 17. února 1918  

Janáčkova Její pastorkyňa byla po prvé provozována ve dvorní opeře vídeňské. Předvedení její budilo obecný zájem nejen umělecký, ale i politický, což způsobeno bylo hlavně německým dotazem v parlamentě.

Mimo očekávané zabarvení politické působilo Janáčkovo umění a vysoká úroveň reprodukce, že úspěch vyzněl zcela umělecky. Je to tím pozoruhodnější, že dojem představení lze považovat za příznivý u obecenstva, které se dnes mohlo sejíti k představení Burgtheatru, k němuž pro očekávaný zájem ceny byly značně zvýšeny.

Obecenstvo toto, nezvyklé projevům nadšení, chovalo se po prvém jednání zdrženlivě, po druhém jednání roztálo a autora bezpočtukrát bouřlivým potleskem vyvolávalo. Po jednání posledním účinkující i autor vyvoláváni bez konce, pokud nebyla světla zhasnuta. Úspěch ve Vídni byl na zdejší poměry velmi pronikavý a byl by jím též podle uměleckého měřítka. Je příznačné, že Vratislav, Štrasburg, Záhřeb a Lipsko zahájily ihned vyjednávání o provozování na tamních jevištích. Nakladatelství německého klavírního výtahu nabídlo Janáčkovi, že vydá jej též v jazyce maďarském a polském.

Najdete na Lidovky.cz