Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Protekcionismus už nás zasáhl

Česko

Nezaznamenali jsme žádný případ protekcionismu, prohlásil na konci víkendového summitu EU v Bruselu premiér Mirek Topolánek. Dostat se na trh EU je však pro firmy z nečlenských zemí stále těžší, tvrdí Arzuhan Yalçindag Doganová, předsedkyně Svazu průmyslu Turecka. „Je to hrozba, proti které musíme všichni bojovat.“

* LN Turecko se snaží rozšiřovat obchodní spolupráci s Evropskou unií a posílit tak svoje ambice na budoucí členství v EU. Jak moc vaše úsilí znesnadňuje současná ekonomická recese v Evropě a protekcionistické tendence některých států?

Máte pravdu, že důsledkem současné ekonomické krize je protekcionismus. Je zřejmé, že jednotlivé národní vlády vyvíjejí různé aktivity k podpoře průmyslových sektorů. Ale musí být předem jasně definovány podmínky, jaké odvětví bude podpořeno, jakým způsobem a také na jak dlouho. Protekcionismus může být nebezpečný zejména pro země mimo EU. Proto se Turecko snaží získat členství co nejdříve, zejména pak v situaci, kdy naše ekonomika je s tou evropskou plně integrována.

* LN Usilujete o členství v EU. Nyní ale probíhají i takové debaty, zdali se v době ekonomické krize vyplatí být v EU a být tak vázán jejími pravidly, nebo zůstat nezávislý a mít tak možnost uplatňovat ozdravná ekonomická opatření bez ohledu na regulace EU. Není pro Turecko výhodné být v této době mimo unii?

Co se Turecka týče, tak nikoliv, protože máme s EU dohodu o celní unii. Jsme tak vázáni pravidly EU. Domnívám se, že ani z pohledu jiné země, která není vůči EU ničím vázána, není výhodné být mimo unii. Krize začala na světových finančních trzích, které podle mého názoru nebyly dostatečně regulované. Lze očekávat, že v důsledku krize se zvýší globální regulace finančních trhů, a faktické integraci se tak nevyhne nikdo. Východiskem z krize je spolupráce, nikoliv protekcionismus.

* LN Zastupujete turecké průmyslníky. Můžete označit nějaká evropská průmyslová odvětví, která jsou protekcionismem z vašeho pohledu nejvíce ohrožena?

Turecko je největším vývozcem televizorů do EU, silnou exportní orientaci mají i automobilový a textilní průmysl a zemědělství. A právě tato odvětví zaznamenávají v EU silné ochranářské tendence. Další škodlivou věcí jsou pak dohody o volném obchodu mezi EU a třetími zeměmi.

* LN Automobilový i textilní trh ale byly ekonomickou recesí silně zasaženy, a je proto logické, že si je národní vlády snaží v zájmu uchování pracovních míst chránit, nemyslíte?

Ano, ale toto období brzy pomine. Musíme se podívat i na situaci finančních trhů v Evropě a Americe, které pořád s krizí bojují. Naopak turecký finanční trh krizí postižen není, prošel jí již v roce 2001. Z našeho pohledu je nezbytné, aby protekcionistické tendence co nejdříve pominuly. Protekcionismus totiž může krizi rozšiřovat i do zemí, které jí zatím postiženy nejsou, protože nebudou mít kam exportovat.

* LN Setkáváte se se zástupci průmyslových společností či svazů po celé Evropě. Jaká je jejich ochota uzavírat nové obchody? Nejsou pod vlivem ekonomické recese opatrnější než obvykle?

To si nemyslím. Všichni si naopak uvědomují, že protekcionismus či izolace od mezinárodních obchodních vztahů jsou nebezpečné. V Česku jsem například o tom hovořila s ministry Alexandrem Vondrou a Martinem Římanem a oba se v tom duchu také vyjadřovali. Exportně orientované země, jako je Česko, prostě potřebují vyvážet, export je v jejich bytostném zájmu.

* LN Neobáváte se, že protekcionistické tendence mohou i přes negativní výroky evropských politiků ještě zesílit?

Ano, hrozba nacionalismu a protekcionismu zde opravdu je. Že je to hrozba reálná, dokládají projevy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Obranou proti tomu je přesvědčovat země a podniky, že protekcionismus není opravdu v ničím zájmu.

Autor: