4. září 2010 16:02, aktualizováno  17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Proti Sarkozymu a vyhošťování Romů demonstrují ve Francii tisíce lidí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 15Diskuse
Nicolas Sarkozy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicolas Sarkozy | foto: Reuters

PAŘÍŽ Tisíce lidí se dnes po celé Francii zapojily do protestu především proti repatriaci Romů prosazovanou vládou prezidenta Nicolase Sarkozyho a také proti vládou připravované důchodové reformě.

Protesty se mají podle agentury AFP konat také před francouzskými zastupitelskými úřady v několika evropských zemích. Jde o první masový projev nesouhlasu veřejnosti s novými opatřeními v boji se zločinností v zemi, které Sarkozy oznámil začátkem července.

Čtěte také

Protesty organizují organizace na ochranu lidských práv a odbory; stojí za nimi také francouzské opoziční levicové a ekologické strany. Jen v Paříži se jich podle odhadů účastní asi 30.000 lidí. Demonstrace se konají také v Marseille, Lyonu, Bordeaux a dalších zhruba 130 městech po celé zemi. V zahraničí se má protest uskutečnit před francouzskými velvyslanectvími mimo jiné v Bruselu, Londýně a Bukurešti.

Účastníci protestu v Paříži mávají francouzskými vlajkami a skandují hesla jako "zastavte represe" nebo "NE Sarkozyho nehumánní politice".

Dnešní masové protesty se konají jen dva dny před ministerskou konferencí na téma imigrace svolanou Nicolasem Sarkozym, která se má repatriací Romů z Francie zabývat. Tohoto kontroverze budícího setkání se mají na pozvání Paříže zúčastnit převážně velké evropské země a Kanada. Proti deportacím protastovali lidé také před francouzskou ambasádou v Bruselu

Česká republika kritizovala fakt, že na konferenci nebyla pozvána, přestože je shodou okolností v pondělí na návštěvě v Paříži šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Schwarzenberg minulý týden Sarkozyho kritizoval za "rasistické pohledy", později však svá slova zmírnil.

Kritici obviňují francouzského prezidenta z toho, že se novými kroky v oblasti bezpečnosti snaží pouze odpoutat pozornost od důchodové reformy a rozpočtových škrtů. Zároveň se podle analytiků snaží vylepšit svou rekordně nízkou popularitu před prezidentskými volbami v roce 2012.

Jenom za poslední měsíc vyhostila Francie do Rumunska a Bulharska asi 1000 Romů. Podle průzkumů veřejného mínění jej v této otázce podporuje více než polovina francouzské populace.

Sarkozy tvrdí, že repatriace Romů jsou nutné v rámci boje proti kriminalitě a důchodová reforma, jejímž jádrem je zvýšení věku odchodu do důchodu ze 60 na 62 let, je nezbytná pro snížení rozpočtového deficitu. V pátek prezident prohlásil, že je rozhodnut stát za svými reformami.

Největší zkouška však zřejmě čeká francouzského prezidenta v úterý, na kdy je plánována celonárodní stávka, která zasáhne školy, veřejnou dopravu i telekomunikace. Národní shromáždění, dolní komora francouzského parlamentu, totiž právě v úterý začne důchodovou reformu projednávat.

ČTK
  • 15Diskuse