Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Protidrogoví experti vytáhli proti marihuaně a alkoholu

Česko

PRAHA Vládní specialisté na potírání drog sepsali plán, jak v Česku v příštích letech snížit počet uživatelů lehkých drog. Kromě masivní kampaně, která ukáže rizika kouření marihuany, vzniknou i speciální poradny. Pohostinství se zase musí připravit na tvrdší tresty za nalévání alkoholu dětem.

Popularita lehkých drog v tuzemsku dělá už delší dobu těžkou hlavu drogovým expertům. Není divu: Česko se v konzumaci drog každoročně umísťuje mezi evropskými státy na samé špici. Ani letošek nebyl výjimkou - podle výroční zprávy evropské agentury pro drogy Češi dobyli první příčku. Marihuanu u nás kouří 28 procent Čechů ve věku 15 až 34 let, což je suverénně nejvíce v Evropě.

První místo si Češi drží i v požívání alkoholu mezi nezletilými. Při srpnové celorepublikové policejní akci zkontrolovali policisté na dva tisíce provozoven. A výsledek? Bezmála 300 přestupků a 37 trestných činů.

Odborníci na drogovou problematiku chtějí nyní zemi primátu v užívání konopí a alkoholu zbavit. „Na rozdíl od západoevropských zemí, kde byla v posledních letech zavedena cílená opatření zaměřená na uživatele konopí, u nás nic takového neproběhlo,“ píše se v dosud nezveřejněné strategii protidrogového boje. Po šesté mladí z hospody ven V příštích letech by se měla například rozšířit záchytná síť pro drogové uživatele o poradny pro pravidelné kuřáky marihuany. „Stávající služby dělají jen smrtelné případy,“ zlobí se vládní protidrogový koordinátor Jiří Vobořil. Jeho tým by rád spustil i obří kampaň inspirovanou akcí „Nemyslíš, zaplatíš“ z dílny ministerstva dopravy. Protimarihuanové tažení má státní kasu vyjít na 55 milionů korun za tři roky.

Zbrojení proti mladým konzumentům alkoholu má ještě ambicióznější rysy: bojovníci proti závislostem by rádi zpřísnili zákony. Hostinští, kteří nalijí nezletilým, by nově riskovali až dočasné zavření podniku.

Kvůli změnám v legislativě už se koordinátoři sešli s ministerskými úředníky. „Jsme na začátku, analyzujeme situaci a zvažujeme řešení,“ potvrdila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Autoři strategie by chtěli po vzoru Britů nezletilým omezit i vstup do hospod: po 18. hodině by nesměli vkročit tam, kde se nalévá alkohol. „Studie upozorňují, že pokud mladí lidé pijí alkohol dříve než v šestnácti, je větší riziko, že začnou brát nelegální drogy,“ vysvětluje Vobořil.

Odborníci z terénu před přísnější regulací varují. „Informační kampaně jsou třeba, ale pokud jde o tvrdší regulace, je nutné uvážit, zda mladé lidi vytlačovat do parku,“ namítá Ivan Douda ze střediska Drop In.

Poznámku k tématu čtěte na straně 10

***

ALKOHOL A MARIHUANA: ČESKÉ PRIMÁTY

* Loni se u nás spotřebovalo odhadem 19 tun konopí. Na evropské špičce jsme i ve spotřebě extáze a pervitinu. Prvně zmiňované se loni rozdalo skoro 5 milionů tabletek a v krvi Čechů se rozpustily 4 tuny pervitinu. Uživatelé dále spotřebovali tunu heroinu, tunu kokainu a milion tablet LSD. * Podle v listopadu zveřejněné výroční zprávy evropské agentury pro drogy užívá konopí osmadvacet procent Čechů ve věku 15 až 34 let, což je nejvíce v Evropě. V Rumunsku, kde je spotřeba nejnižší, si ji dalo ani ne procento.

* Víc než polovina mladých lidí do čtyřiadvaceti let už nějakou drogu vyzkoušela. Extázi si dalo až deset procent, pervitin asi čtyři procenta. * Pravidelně a dlouhodobě bere drogy skoro čtyřicet tisíc lidí, pět tisíc jich přibylo za poslední rok. * Česko zaujímá přední místa evropských statistik, i pokud jde o pití alkoholu dětmi. Počet nezletilých, kteří s ním mají zkušenosti, stoupá. Podle průzkumu agentury Median v roce 2000 pilo občas alkohol 37 procent mladých lidí, v roce 2010 to už bylo 58 procent.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...