Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

První obvinění za praní peněz

Česko

Více než půl miliardy korun skončilo na účtech v Číně a ve Vietnamu

PRAHA Zátah na pražskou směnárnu Aktiv Change, přes kterou podle policie zmizelo na zahraniční konta 5,3 miliardy korun, má první výsledek. Protikorupční policie obvinila dvaatřicetiletého jednatele firmy. Podle policie peníze pocházející z trestné činnosti skončily na bankovních účtech v Číně a ve Vietnamu.

„Na návrh státního zástupce rozhodl obvodní soud pro Prahu 1 o vzetí obviněného do vazby,“ řekl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Podle výpisu z obchodního rejstříku je jednatelem společnosti Egypťan Omar Mogheth, který v České republice žije více než deset let, vystudoval ČVUT a také se tu oženil.

Policie tvrdí, že směnárna Aktiv Change „prala“ peníze pro několik desítek firem. Převážně šlo o obchodní společnosti. O tom, zda více než půlmiliarda vypraných peněz nepocházela například z tržeb z vietnamských tržnic či nelegálních výroben padělků v Česku, nechtěl Skřepek spekulovat. „Tohle opravdu v tuto chvíli nemohu komentovat,“ řekl. Potvrdil však, že policejní útvar úzce spolupracuje s celní a daňovou zprávou. Především celníci v poslední době zintenzivnili kontrolu tržnic a odhalili i nelegální výrobny tabákových výrobků a dalšího zboží. „S protikorupční policií spolupracujeme především ve výměně informací, ale podílíme se i na společných akcích proti různým oblastem organizovaného zločinu,“ uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Obviněním jednoho ze tří jednatelů směnárny ale práce policie podle Skřepka nekončí. „Musíme jít po dalších věcech, které jsme zjistili jak v rámci operativních zjištění, tak z prohlídky domu na Národní třídě,“ řekl mluvčí. Podle něj vyhodnocování veškerého materiálu bude trvat několik měsíců. Proto také nevylučuje, že mohou padnout další obvinění. „V tuto chvíli žádné další nechystáme, nicméně nemohu to do budoucna vyloučit.“

Policisté se případem začali zabývat začátkem letošního roku. Podle jejich podezření se peníze ve směnárně „praly“ už od roku 2005. Nezákonné aktivity směnárny skončily v pondělí, kdy desítky policistů prohledaly sídlo firmy. Směnárníci se podle policie provinili hned dvakrát. Podezřelé transakce nehlásili ministerstvu financí, jak ukládá zákon, a kryli skutečný původ peněz. Obviněnému hrozí až 10 let vězení.

Autor: