Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Půlnoční o půlnoci v menšině

Česko

Nejnavštěvovanější mše – Kvůli lidem ji často kněží posouvají na dřívější čas

BRNO Jít v Brně na půlnoční až o půlnoci může být chyba. Ve většině kostelů totiž posunuli čas nejnavštěvovanější bohoslužby v roce na dřívější dobu. V jednom z nich začíná dokonce už ve 20.30.

Důvodů je hned několik. „Pod některé farnosti spadá i několik kostelů, takže duchovní je musejí stihnout objet. Jinde přizpůsobují čas zájmům věřících,“ řekl LN brněnský římskokatolický děkan Václav Slouk. Připustil, že někdy se právě „půlnoční o půlnoci“ zdá už lidem pozdě.

Žádná tradice však nestanovuje, že půlnoční musí být právě na přelomu dne. Vánoční doba začíná podle liturgického církevního roku v předvečer Vánoc, mší na Štědrý den. Oslava narození Ježíše Krista je možná ve třech časech. „Především vigilií, tedy půlnoční mší v noci. Většinou bývá opravdu o půlnoci, mnohde však začíná dříve. Podmínkou je, aby probíhala po setmění,“ vysvětlila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová.

Dalšími možnostmi jsou pak pastýřská mše brzy ráno 25. prosince nebo ve stejný den slavná mše dopoledne.

Sama „půlnoční půlnoční“ bohoslužba není z hlediska liturgického ničím výjimečná. Má stejný průběh jako jiné mše. „Výjimečná je tím, že je oslavou narození Ježíše Krista a touhou velkého množství lidí přijít se mu v hloubi srdce poklonit,“ dodala Jandlová.

Tradice ale zavazuje, což připouští i šéfdramaturg centra náboženské tvorby České televize Brno Jiří Florian. Právě on se svými kolegy bude organizovat tradiční televizní přenos z půlnoční mše, tentokrát z žabovřeského kostela. „Naší podmínkou je, že přenos musí skutečně začít o půlnoci. Duchovní nám vždy vyjdou vstříc,“ poznamenal. Podle jeho zkušenosti dřívější bohoslužby vysvětlují kněží například tím, že chtějí vyjít vstříc rodinám s dětmi či naopak starším lidem. „A my jim tak nabídneme ještě jednu,“ dodává s úsměvem. První přímý přenos nabídla televize už v roce 1990, od té doby se v jeho přípravě střídá brněnské, ostravské a pražské studio.

Z celkem 39 kostelů, které spadají pod hlavičku brněnského římskokatolického děkanství, jich letos tradiční půlnoční pořádá 35, ale jen patnáct přímo o půlnoci. Čtyři chrámy, kde se nekonají, jsou často právě ty, které spadají pod jednu farnost s jiným kostelem. „Vím ale, že i tam často střídají dějiště půlnoční,“ dodává Slouk.

Stále častěji se půlnoční mše v Brně konají i v prostorách náboženských center. Uskuteční se tak například v salesiánském centru v Líšni nebo v centru Archa v Bystrci, která nabízejí často i více místa než tradiční kostely.

Někdy se právě „půlnoční o půlnoci“ zdá lidem už příliš pozdě

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!