Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Putin povolil znečišťování Bajkalu

Česko

Průzračné vody jezera Bajkal se brzy mohou zakalit.

Odpadní vody z papíren potečou přímo do nejhlubšího jezera na světě.

PRAHA V ekologické zóně Bajkalu bude obnovena krajně neekologická výroba jednoho z největších znečišťovatelů, Bajkalských papíren. Ruský premiér Vladimír Putin podepsal tento týden vládní usnesení, které ruští ekologové pokládají za zločin proti přírodě.

Putin totiž povolil závodu, který od roku 2008 musel dodržovat přísná pravidla, aby opět mohl vypouštět odpady z výroby přímo do Bajkalu. Jezero je zásobárnou jedné pětiny povrchové sladké vody na světě. „Je to velmi smutné,“ prohlásil rezignovaně šéf bajkalského programu organizace Greenpeace Roman Važenkov. On i jeho kolegové vědí, že Putinovo rozhodnutí v Rusku nedokáže nikdo zvrátit.

Bajkalské papírny jsou před krachem a tvrdí, že důvodem je nejen krize, ale právě i ekologická omezení z roku 2008, která zdražila neúnosně výrobu. Proto před více než rokem musela být výroba značně omezena a bez práce se ocitlo 1500 lidí. Papírny jsou přitom hlavním zdrojem obživy pro sedmnáctitisícové město Bajkalsk. Lidé brzy začali protestovat, pořádali demonstrace, na kterých zněla i protivládní hesla.

Spolumajitel papíren Oleg Děripaska, oligarcha, který se těší náklonnosti samotného Putina, proto raději produkci minulý týden obnovil. Tvrdí, že prodělává. Premiér mu tedy vychází vstříc a povoluje levnější, ale neekologický způsob výroby. Ekologové dlouho usilovali o to, aby Putin, který je známý svým vztahem k přírodě a který je například patronem ohroženého druhu tygrů, projevil svůj zájem o ochranu životního prostředí i v případě jezera Bajkal. Jenže dosáhli nakonec pravého opaku. „Teď si mohou vyhazovat, co chtějí a kam chtějí. A to v jakémkoliv množství a bez nejmenšího omezení,“ zdůrazňuje Važenkov, který v roce 2008 prosadil, aby bylo v okolí Bajkalu zakázáno skladování jedovatých průmyslových odpadů i manipulace s nimi.

Nyní jsou i odpady zařazené do 5., tedy nejnebezpečnější kategorie, de facto povolené. Vládní usnesení sice požaduje, aby jedy zůstávaly ve speciálních prostorech. Ovšem s trochou šikovnosti je podle ekologů klidně možné vyhovět zákonu a takové speciální prostory vybudovat přímo na břehu jezera.

Tajemnice vědecké rady Bajkalu na sibiřském oddělení Ruské akademie věd Irina Maksimova označila usnesení vlády podepsané Putinem za „jednu z největších ran pro pověst Ruska“. Zatímco zájmy jednoho odvětví byznysu zvítězily, bajkalská turistika byla rozhodnutím premiéra odsouzena k zániku. Jen stěží si lze představit, jak se do vod znečištěných odpady z papíren vrhají turisté. „Ten papír nás přijde draho,“ tvrdí ekologové.

Podle ruských komentátorů Putin vyhověl papírenské lobby a turistickou buď ignoroval, nebo ji nepovažuje za tak silnou a významnou. Přitom někteří ekonomové varují před příliš velkým očekáváním ohledně příjmů z papírenského průmyslu. Studie již dříve zpracované potvrzovaly, že hlavní šance této oblasti, tvrdě zasažené finanční krizí, je rozvoj turistiky.