4. prosince 2008 14:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radí nemocnicím, jak zrušit poplatky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 17Diskuse

BRNO Kraje by se měly podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) sjednotit v systému rušení poplatků v krajských nemocnicích. Uvedl to předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. Podle něj kraje zatím přesně nevědí, jak systém nastaví.

Z pohledu úřadu je nejčistší vracení poplatků ze všech typů nemocnic, anebo vracení jen z krajských nemocnic s tříletým limitem 200.000 eur (přes pět milionů korun) na jednu nemocnici.

Společný postup by byl jednodušší z pohledu zákona o veřejné podpoře i dalších zákonů, uvedl Pecina. ÚOHS má v oblasti veřejné podpory jen konzultační úlohu, o případném povolení veřejné podpory rozhoduje Evropská komise. V těchto dvou případech by ale EK nic schvalovat nemusela. Limit 200.000 eur na tři roky udává takzvané pravidlo de minimis, které využívá EK.

Kraje přitom podle dostupných informací počítají s větší částkou. Například Jihomoravský kraj vypočítal roční částku na 75 milionů korun pro osm nemocnic. "Řada zařízení se do problémů nedostane vůbec, protože vybírá tak málo poplatků, že jim bude stačit těch pět milionů na tři roky," poznamenal Pecina.

Podle Peciny existuje řada dalších možností, jak systém nastavit. "Míchají se do toho ještě i jiné zákony. Těch permutací, jak to jde provést, jsou desítky. Ty dvě, o kterých jsme mluvili, jsou z hlediska veřejné podpory naprosto bezpečné. Tím neříkám, že jiné nejsou možné," uvedl Pecina. Na jednání nakonec kvůli pracovnímu vytížení nepřišel žádný z hejtmanů.
Poslali za sebe úředníky, kteří se problematice věnují.

ČSSD oznámila záměr zrušit poplatky v krajských nemocnicích už před říjnovými volbami. Teď chce jedno z hlavní hesel své předvolební kampaně naplnit. Od letošního ledna lidé platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částkou je zpoplatněna i položka na receptu. Za den v nemocnici dají pacienti 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun. Poplatky zavedla vláda Mirka Topolánka (ODS). Podle některých expertů právě kvůli nim prohrála říjnové krajské volby.
ČTK
  • 17Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!