Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Radikálové dostali zelenou

Česko

Dělnická mládež smí na 1. máje do ulic Brna, potvrdil soud. Úřad ale má zasáhnout při výtržnostech

BRNO Zákaz prvomájového pochodu radikálů ulicemi Brna neplatí. Protesty, které se v ročních intervalech střídají v Praze a v Brně, se tak podle všeho uskuteční i letos. A lze čekat, že Brno bude opět městem plným policejních těžkooděnců.

Nejvyšší správní soud včera zveřejnil své rozhodnutí, podle něhož Úřad městské části Brno-střed zákaz prvomájového pochodu Dělnické mládeže špatně odůvodnil, a rozhodnutí tak neplatí. Už dříve výrok zrušil krajský soud a jeho postoj nyní Nejvyšší správní soud potvrdil, když zamítl kasační stížnost Brna-středu.

Dělnická mládež je přitom občanským sdružením, které spolupracuje s krajně pravicovou Dělnickou stranou sociální spravedlnosti či původní Dělnickou stranou. Ta měla v minulosti v Brně několik střetů s úřady, její představitelé se za své výroky zodpovídali policii.

„Nezbývá nám než rozhodnutí respektovat,“ komentoval výrok soudu starosta Brna-středu Libor Šťástka. Trvá na tom, že shromáždění směřuje k výzvě k popírání nebo omezováním osobních, politických či jiných práv občanů. Navíc omezí dopravu a pohyb občanů v centru - při předchozí akci policie historické jádro města z bezpečnostních důvodů uzavřela.

Takový krok ale bude velice komplikovaný: radnice má ohlášené dvě trasy pochodů, jeden přes tzv. brněnský Bronx obývaný především Romy a druhý, který také samotné centrum míjí. Uzavřít centrum jako při poslední podobné akci a dovnitř vpouštět jen účastníky po kontrole, zda nevnášejí zbraň nebo například výzdobou svých oděvů či tetováním neporušují zákon, tak bude velice obtížné. „Musíme si poradit,“ konstatoval mluvčí Brna-středu Roman Burián. Úředníci už o opatřeních jednají se státní i městskou policií.

Nejvyšší správní soud zdůraznil, že na případné protiprávní jednání mohou zástupci radnice reagovat na místě. Tak už to několikrát udělali při předchozích akcích, které rozpustili. Jenomže v některých případech reagovali radikálové fyzickými střety, jimž se radnice chtěla „dopředu“ vyhnout.

Aktivisté na svých webových stránkách tvrdí, že akci zaměří proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí. Demonstrace nebo průvod má začít zřejmě ve 13 hodin, místo stále neupřesnili, nelze proto vyloučit, že jedna z ohlášených tras je jen kamuflážní. Více slibují zveřejnit v dalších dnech, mluvit ale má mimo jiné šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. Současně nabádají dopředu účastníky ke „slušnému chování“ v Manuálu mladého aktivisty. Mimo jiné se v ironizujícím textu doporučuje, aby si účastníci pochodu vzali včas volno v práci a byli střízliví, nekouřili a slušně se oblékli. Jinými slovy: aby nedali zbytečně brzy nebo vůbec záminku policistům zasáhnout.

Proti pochodu už protestoval výbor brněnského zastupitelstva pro národnostní menšiny. Účastníky i s ohledem na verdikt Nejvyššího správního soudu, kterým rozpustil Dělnickou stranu, označuje za neonacisty pořádající akci proti příslušníkům národnostních menšin žijících v Brně s cílem vyvolat strach, napětí a konflikty.

***

Brno má smutnou zkušenost z roku 2007

* Dosud největší střet mezi extremisty a policií na 1. máje se v Brně uskutečnil v roce 2007.

* Pravicoví radikálové se shromáždili v centru města, těsně před zahájením akce dal však tehdejší tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný pokyn k tomu, aby byl průvod rozpuštěn kvůli chování účastníků a kvůli nevhodné symbolice, kterou měli účastníci na transparentech, oděvech nebo tetování.

* Shromáždění se rychle zvrhlo v přímé střety radikálů s těžkooděnci, na místě byli i zranění. Nejdramatičtější situace byla v ulici Bašty a okolí. Odpor účastníků pochodu zlomilo až vodní dělo a těžkooděnci.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!