Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Radikálové i úřady plánují 1. máj

Česko

Průvod by mohl být dostaveníčkem neonacistů z celé střední Evropy, míní na radnici

BRNO Velké a polotajné přípravy. Na 1. máje se mají opět v Brně sejít desítky radikálů. A úřady i policie musí připravit komplikované scénáře: pořadatelé totiž ohlásili dvě různé trasy pochodů, jednu severně od centra města, druhou přes tzv. brněnský Bronx obývaný převážně romskými obyvateli. Je možné, že je propojí či využijí v případě, že by ten druhý byl zakázaný.

První pochod, který má vést z Lužánek na Mendelovo náměstí, ohlásilo sdružení Dělnická mládež, blízké radikální Dělnické straně sociální spravedlnosti, druhé, vedoucí z parku Koliště okruhem přes Cejl a Bratislavskou, pak předseda sdružení Erik Lamprecht.

Podle zastupitele Martina Andera (SZ) si v Brně mají dát 1. května sraz neonacisté z celé střední Evropy. Fakt, že brněnské akci přikládají extremisté značnou váhu, dosvědčují i jejich internetové stránky. Mottem shromáždění je heslo: Proti invazi cizích pracovníků a exodu našich lidí. „Brno na 1. máje zcela jistě ožije a bude o co stát. Shromáždění nabídne zcela jistě zajímavou programovou část a pochod bude – raději to zaklepat – třešničkou na dortu, pokud vše proběhne, jak má (samozřejmě ze strany Systému). Zcela určitě je se na co těšit. Brno má laťku organizace prvních májů poměrně vysoko a určitě nebude chtít jít níž...“ píše se například na webu svolávajícím účastníky pochodu extremistů do moravské metropole.

Představitelé Brna se sice snažili plánovaná shromáždění zakázat, neuspěli však. Poslední kasační stížnost je u Nejvyššího správního soudu, ale pravděpodobnost, že ten dá za pravdu úřadům a umožní pochod zakázat, není velká.

Proto se raději město připravuje na to, jak zamezit případným násilnostem v ulicích a jak udržet účastníky průvodu pod kontrolou. Nemůže přitom udělat podobný krok jako před dvěma lety, kdy uzavřelo centrum, kde se shromáždění konalo. To na dvou dlouhých trasách není možné, navíc se teoreticky mohou účastníci přesunout „z jedné na druhou“.

Svůj nesouhlas dávají najevo kromě zástupců radnice také další občanské iniciativy. Pochod radikálů odmítá například skupina V Brně neonacisty nechceme. „Plánujeme však nenásilnou, kulturní akci,“ ujistil její zástupce Václav Pecl. Na 1. máje hodlá iniciativa uspořádat u Muzea romské kultury, které leží v srdci brněnského Bronxu, koncert. Skupina také vyzývá Brňany, aby ve svých oknech a na balkonech vyvěsili plakáty proti pochodu.

Brno před čtyřmi lety zažilo i rozehnání podobného pochodu. To se pak v okolí ulice Bašty změnilo na bojiště policistů a radikálů. Soudy, které pro nedostatečné zdůvodnění zákazy letošních pochodů zrušily, však zdůrazňují: v případě porušování zákona je možnost rozpuštění shromáždění i nyní.

***

Dvě trasy pochodu „dělníků“

Organizátoři na 1. května ohlásili dvě trasy pochodu. Není jasné, zda půjdou oba a jaká bude účast. * První má jít mezi 10. a 17. hodinou po trase Lužánky –Smetanova–Veveří–Smetanova –Husova–Pekařská–Mendlovo náměstí. Svolalo ji přímo sdružení Dělnická mládež. * Druhý počítá mezi 11. a 18.

hodinou s trasou Koliště–Cejl –Francouzská–Milady Horákové–Příkop–Bratislavská –Jezuitská–Koliště. Ohlásil ji předseda sdružení Erik Lamprecht. * S oběma pochody nesouhlasily úřady, ale také například dopravní podnik. Přesto je umožnil soud s tím, že v případě porušení předpisů mají úřady zakročit.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor: