Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Řecko žádá po EU povinný příjem uprchlíků. Dohody se musí dodržovat, vyzývá Tsipras

Evropa

  16:31
ATÉNY - Řecký premiér Alexis Tsipras bude na pondělním summitu Evropské unie a Turecka, který se bude věnovat migraci, požadovat prosazení povinného, nikoli dobrovolného přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými zeměmi unie.

Řecký premiér Tsipras na summitu v Bruselu foto: Reuters

V rozhovoru pro německou televizi ZDF Tsipras zdůraznil, že země unie si musejí uprchlíky přebírat v závislosti na počtu svých obyvatel a hospodářské síle.

Řekové začnou od pondělka po stovkách vracet do Turecka nezákonné přistěhovalce

Řecký premiér také řekl, že je proti „jednostranným krokům“, tedy proti regulaci příjmu uprchlíků na hranicích zemí na takzvané balkánské cestě, kterou se běženci dostávají do centra Evropy. Upozornil, že pokud nebude Evropská unie schopná najít společné evropské řešení, ohrozí to společnou budoucnost všech evropských zemí.

„Mnozí naši evropští partneři nám při jednáních v létě říkali, že je třeba dodržovat dohody. Říkám tedy to samé. Dohody se musí dodržovat,“ pokračoval Tsipras. „Je nepřijatelné, že někdo nechce sdílet břemeno uprchlické krize. Tu lze vyřešit pouze solidaritou,“ řekl také s tím, že na summitu bude požadovat, aby si všechny země Evropské unie převzaly svůj díl uprchlíků z Řecka a Turecka.

‚Nelze zabezpečit hranici uprostřed moře‘

Tsipras také odmítl kritiku, že Řecko dostatečně nechrání vnější hranice Evropské unie, což považují země takzvané visegrádské čtyřky, včetně Česka, za důvod, proč je potřeba mít možnost uzavřít uprchlíkům cestu dál do centra Evropy z Řecka.

Řeckem putuje 25 tisíc běženců. Makedonie přes hranice pouští méně, než slíbila

„Máme námořní hranice a není možné zabezpečit hranici uprostřed moře. Když se uprchlíci za pomoci převáděčů blíží na nafukovacích lodích k našim hranicím, které jsou rovněž evropskými hranicemi, je tu jen jedna povinnost: zachránit lidi,“ řekl Tsipras. Vyjádřil ale naději, že s misí NATO v oblasti se situace obrátí. „A pokud všichni uvidí, že ani NATO nemůže chránit hranice, pak potom kdo?“ dodal.

Státy Evropské unie se loni dohodly přes odpor zemí Visegrádu na přerozdělení 160 tisíc žadatelů o azyl na základě kvót, přičemž v plánu Evropské komise je, aby se tak stalo pravidlem i pro další uprchlíky. Slovensko proti tomu podalo žalobu a maďarský premiér Viktor Orbán dal najevo, že hodlá o přijímání uprchlíků dokonce uspořádat referendum.

Tsipras: Rozdělte uprchlíky mezi celou Unii, nebo budeme blokovat všechny dohody

Český premiér Bohuslav Sobotka nakonec koncem loňského roku uvedl, že Praha akceptuje program Evropské unie na jednorázové přerozdělení 160 tisíc uprchlíků z Řecka a Itálie mezi další země Evropské unie. Systém přerozdělování imigrantů jako takový ale česká vláda považuje za nefunkční už proto, že jej nelze provést proti vůli uprchlíků, kteří chtějí hlavně na Západ, zejména do Německa.

Tsipras v těchto dnech varoval, že pokud nebude uprchlická krize na summitu vyřešena ke spokojenosti Atén, začne vetovat všechna rozhodnutí vyžadující jednomyslnou shodu evropské osmadvacítky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!