22. listopadu 2008 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Referendum o Klausovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 150Diskuse

V rozhovoru pro televizní stanici Z1 se Václav Klaus v pondělí svěřil, co ho baví na politice. „Člověk je v centru dění, může něco ovlivňovat, snaží se pořád postrkávat, pootáčet kormidlo, kudy se naše země hýbe. To je samozřejmě strašlivě motivující,“ prohlásil Velký Kormidelník.

V poslední době prezident zkoušel pootáčet kormidlem především na lodi jménem ODS a postrkával hlavně Pavla Béma a Petra Bendla proti Mirku Topolánkovi.

Předtím jim dokonce iniciativně umetal cestičku do vedení strany hlásáním teze, že krajské a senátní volby byly referendem o Topolánkově vládě.
Po několika týdnech se ukazuje, že jeho snaha ovlivnit dění v ODS byla marná. Pavel Bém se definitivně odstřelil přirovnáním Topolánka k Jakešovi a flintu do žita včera hodil i Bendl, který řekl, že snaha o sesazení předsedy je předem odsouzená ke krachu. „Budeme se muset rozhodnout, jestli jít do prohrané války,“ prohlásil končící středočeský hejtman.

Dezercí blízkého spojence raněný Bém mu přes novináře ihned odhodlaně odpověděl, že „žádná bitva není ztracená, pokud ji předem nevzdáte“. Topolánkův vyzývatel, který svého soupeře bůhví proč pořád srovnává s Mount Everestem, si jistě dobře uvědomuje, že když o jasné prohře mluví už i jeho spolujezdec z modrého volkswagenu, není to dobrý signál. Zbytky Bémových spojenců ve středních Čechách se připravují na regionální nominační sněm, který proběhne přesně za týden. Co si asi tak mají myslet, když jejich vlastní šéf Béma pohřbil už nyní?

Bendl včera Topolánkovi velmi pomohl a zřejmě doufá, že se mu premiér po kongresu odvděčí místečkem ve své vládě. Počítá určitě i s tím, že kvůli zklidnění situace ve straně bude muset premiér vzít do vlády aspoň jednoho bývalého hejtmana.

Ale proč Bendla? Pokud chce Topolánek vládu skutečně přestavět tak, aby fungovala lépe, nemá v ní Bendl co pohledávat.

Kongres ODS bude každopádně zajímavou událostí. Mimo jiné i proto, že ho - logikou i slovy prezidenta - je nutné vnímat jako referendum o Václavu Klausovi.
  • 150Diskuse
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.