Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Nejlepší ležáky předvedl na Jarní ceně sládků pivovar Holendr

Pivovar Holendr získal první dvě místa v nejprestižnější kategorii - světlý... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovar Holendr získal první dvě místa v nejprestižnější kategorii - světlý... | foto: Daniel Šabík

ZVÍKOV Třináctá Jarní cena českých sládků přilákala letos do Zvíkovského Podhradí 152 minipivovarů, které přihlásily skoro 640 vzorků piv. Osmdesátka degustátorů s nimi zápolila ve dvou dnech.

Dílo sládka Mariana Čurleje z pivovaru Holendr zaujalo nejvíc degustátory třinácté Jarní ceny českých sládků při hodnocení nejprestižnější kategorie – český světlý ležák. 

Čurlej vybojoval hned dvě nejcennější medaile. Jedenáctka z Krásna nad Bečvou poblíž Valašského Meziříčí získala první místo a dvanáctka místo druhé.

Pivo pro lidi

Pivovar Holendr si kromě toho odvezl první místo v kategorii světlých spodně kvašených piv silných. 

„Na této akci je velmi vysoká konkurence a kvalita a rozmanitost piv se každým rokem zvyšuje. O to více si ocenění vážím, zvláště vítězství v kategorii český světlý ležák. V této kategorii soutěžilo 154 vzorků piv a skutečně jsem nečekal, že ty naše se stanou tím nejlepším, a dokonce i druhým nejlepším. Musím ale dodat, že piva děláme hlavně pro lidi, ne pro soutěže,“ nechal se slyšet Lubomír Václavek, jednatel Pivovaru Holendr.

Z degustace na 13. ročníku Jarní ceny českých sládků v Pivovarském dvoře Zvíkov.

Z degustace na 13. ročníku Jarní ceny českých sládků v Pivovarském dvoře Zvíkov.

Největší evropská soutěž piv z produkce minipivovarů přilákala celkem 152 soutěžících, kteří do akce, pořádané Českomoravským svazem minipivovarů a hostitelským Pivovarským dvorem Zvíkov, přihlásili 637 vzorků piv. Kompletní výsledky jsou zde .

Desítka od Žanety

K pozoruhodným počinům letošní v pořadí už 13. Jarní ceny patří i první místo v kategorii světlých výčepních piv, které získala skutečně vydařená desítka „Polotučná“ od nováčka na české minipivovarnické scéně – pivovaru Zlatá kráva v Nepomuku. 

Šéf Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň a sládková z nepomuckého...

Šéf Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň a sládková z nepomuckého pivovaru Žaneta Petružálková.

Touto desítkou vytřela ostříleným sládkům zrak mladá sládková Žaneta Petružálková. Výrobu piva má v rodině. Geny jejího otce Petra Petružálka, který léta sbíral ocenění pro minipivovar Modrá hvězda z Dobřan na Plzeňsku, vykonaly své.

Pod dohledem mistrů

V sestavě 80 degustátorů, kteří se střídali při hodnocení piv, byli zkušení domácí odborníci, borci se zkušenostmi ze zahraničních soutěží i mistři oboru ze zahraničí. Konkrétně přední „beerwriter“ a spoluautor bestselleru „Světový atlas piva“ Tim Webb a také Zdeněk Prokop, hlavní sládek německého pivovaru Palmbräu. 

Soutěž je určena pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary a jejich pivní vzorky jsou zařazeny do 15 kategorií. „Minipivovary jsou v České republice svébytnou součástí pivovarnického průmyslu a jejich počet neustále roste. Na konci roku 2018 jsme končili na čísle 440 a podle mých předpokladů se jejich počty budou zvyšovat dalších deset let tempem co týden, to jeden minipivovar,“ věří v rozmach celého oboru Jan Šuráň, prezident pořádajícího Českomoravského svazu minipivovarů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.