20. října 2011 19:00 Lidovky.cz > Relax > Věda

ANKETA: Mají růst platy ve zdravotnictví plošně?

Lékaři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Průměrný plat lékaře se pohybuje okolo 50 tisíc korun. Tak to alespoň vyplývá z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Podle veřejně přístupné tabulky o platech lékařů to ale vypadá jinak.

Tarifní platy lékařů ve státních nemocnicích se pohybují v rozmezí od necelých 23 tisíc po šesti letech praxe a atestaci až do 37 600 po praxi delší než 30 let. Ovšem po připočtení osobního ohodnocení, odměn a příplatků za přesčasy, víkendové služby, pohotovost atd. dosáhne lékař na plat okolo 50 tisíc korun.

Letos dostali lékaři navíc pět až osm tisíc, které si vyvzdorovali akcí Děkujeme, odcházíme, známé pod sloganem "Náš exodus, váš exitus?"

Podle memoranda mezi ministrem zdravotnictví a zdravotnickými odbory mají vzrůst platy lékařů a tentokrát i zdravotních sester od ledna příštího roku o deset procent. Další zvyšování je přitom v memorandu podmíněno zvyšující se efektivitou zdravotnického systému.

Anketa

Mají se od nového roku zvýšit platy všem lékařům a zdravotním sestrám?

Ano 277
Ne 992

ANKETA

Anketa LN: Mají se od nového roku zvýšit platy všem lékařům a zdravotním sestrám?

Hlasování můžete doplnit komentářem. Seriozní připomínky využijeme v článku, který vyjde 26. října v příloze Medicína a Věda. Připomínky posílejte na adresu josef.matyas@lidovky.cz

Anketa končí 25. října

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!