Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
31. srpna 2010 8:01 Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové nalezli v Izraeli údajně nejstarší kamenné nože

Nůž pod lupou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nůž pod lupou | foto: ČTK

TEL AVIV Izraelští odborníci našli v jeskyni nedaleko Tel Avivu tisíce úlomků kamenných pazourků starých kolem 200 tisíc let. Vědci mají zato, že úlomky jsou nejstaršími nalezenými předměty, které lidé používali jako nože. Oznámil to tým archeologů z telavivské univerzity.

Kamenné zlomky byly nalezeny v místě jeskynního ohniště, v jehož okolí našel tým telavivských archeologů i spálené zvířecí kosti. Lovci z doby kamenné podle přesvědčení archeologů používali hrubé, zaoblené nože pro porcování upečeného masa. Rozměrem nože nejsou velké - nejmenší jsou velikosti lidského zubu, největší velikosti trsátka na kytaru. Stáří kamenných zbytků vědci odhadli podle analýzy kostí.

Domněnku, že jde o řezné nástroje, vědci odvozují z velkého počtu nalezených úlomků. Nenesou totiž žádné známky broušení, po použití se nepochybně otupily a byly odloženy.

Archeologové se domnívají, že malé nože byly odlamovány z nožů větších, které lovci používali k bourání velkých ulovených kusů nebo k hloubení skrýší. Žádné podobné zbytky nástrojů nebyly dosud nikdy nalezeny.

"Recyklované" nože?

Američtí experti podle agentury AP nicméně varují před unáhlenými závěry a poukazují na některé nezodpovězené otázky. Podle chicagského archeologa Yorka Rowana zůstává například záhadou, proč lovci používali "recyklované" malé nože, když v okolí měli dostatek vhodného materiálu k vylamování nožů nových.

ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...