1. dubna 2018 6:47 Lidovky.cz > Relax > Věda

Australské domorodé jazyky pocházejí všechny z jediné řeči, tvrdí vědci

Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Žena kreslí mapu Austrálie (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CANBERRA Australské domorodé jazyky pochází všechny z jediné řeči - protoaustralštiny, kterou se na kontinentě mluvilo před 10 000 lety, zjistili australští vědci. Informoval o tom zpravodajský server BBC. V roce 1788, kdy začala britská kolonizace Austrálie, mluvilo domorodé obyvatelstvo více než 200 jazyky. Třebaže v Austrálii stále přežívá 120 domorodých jazyků, pouze dvacítka z nich se aktivně používá.

Výzkum publikovaný v lingvistickém časopise Diachronica jako první dokazuje, že všechny australské domorodé jazyky patří do stejné jazykové rodiny, potvrdili lingvisté ze dvou australských univerzit. „Až dosud se spekulovalo o tom, že Austrálie byla jazykově různorodější jako třeba Evropa; chyběl důkaz, že všechny (domorodé) jazyky mají stejný původ,“ řekl BBC lingvista Mark Harvey.

Badatelé svůj závěr podpírají tvrzením, že ve zvucích jednotlivých jazyků nalezli „opakující se“ a „systematické“ prvky. „Slova ‚good‘ a ‚gut‘ například poukazují na spojitost angličtiny a němčiny a my jsme v podstatě hledali takové podobnosti (v domorodých jazycích),“ uvedl Harvey.

Migrace jako klíčový faktor

Lingvisté podle něj spojitosti nalezli v jazycích, kterými „se mluví zhruba 100 kilometrů od sebe“. „Je vysoce nepravděpodobné, že jde o produkt náhody, anebo (pozdějšího) jazykového kontaktu,“ vysvětluje profesor Robert Mailhammer.

Lingvisté mají za to, že jazyková rodina má původ na severu kontinentu, odkud se rozšířila a během toho i rozrůznila. „Původní podoba (jazyka) se vyskytovala tam, kde (nyní) panuje největší jazyková diverzita. Výchozím bodem tedy bude oblast Kimberley (ve státě Západní Austrálie) a severní část Severního území,“ tvrdí Mailhammer.

Tato zjištění podle něj ovšem neodpovídají tomu, jak se podle historiků populace v minulosti po kontinentě pohybovala. Migrace se při šíření jazyků pokládá za klíčový faktor, vysvětluje Harvey. „S prehistorií Austrálie se stále pojí řada otázek, na které neznáme odpověď,“ dodává. Minulý rok vědci nalezli důkaz, že původní obyvatelstvo na kontinentě žije už nejméně 65 000 let.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!