8. února 2018 3:57 Lidovky.cz > Relax > Věda

Nejstarší známý Brit měl podle vědců tmavou pleť a modré oči

Model tváře muře z Cheddaru, dávného předka Britů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model tváře muře z Cheddaru, dávného předka Britů. | foto: ČTK

LONDON DNA z 10 000 let staré kostry nalezené v jeskyni ve Velké Británii naznačuje, že nejstarší známý Brit měl tmavou kůži a modré oči. Řekli to ve středu vědci z Britského muzea přírodních věd a University College London, kteří analyzovali genom muže z Cheddaru, jenž byl nalezen v rokli s názvem Chedddar Gorge na jihozápadě Anglie v roce 1903.

Vědci vedení expertem na DNA Ianem Barnesem museli vyvrtat do lebky dvoumilimetrovou dírku, aby získali extrakt DNA z kostního prachu. Analýzy indikují, že měl modré oči, tmavé kadeřavé vlasy a hnědou až černou pleť.

Muž z Cheddaru.

Muž z Cheddaru.

Muž musel žít v době, kdy se na Britské ostrovy dostaly první lidé a byl tak pravděpodobně jejich potomek. Výzkumníci dle důkazů vyvozují, že evropské bledé tóny pleti se tak vyvinuly mnohem později, než se doposud předpokládalo. Ne vždy tedy byla barva kůže jasným znakem, odkud člověk pochází, jak je tomu dnes.

Archeolog Tom Booth pro deník Guardian řekl, že imaginární rasové kategorie, které jsou používány v dnešní době, jsou, na základě tohoto nálezu, velmi moderní konstrukce. Nejsou vůbec aplikovatelné na historii. Z toho vyplývá, že obyvatelé Evropy získali svou nynější světlou barvu kůže až v průběhu staletí, teprve když se tu začali usazovat.

Muž z Cheddaru byl z oblasti Středního východu, což znamená, že jeho předci vyšli z Afriky na Střední východ a odsud se poté vydali do Evropy. Následně pak přes tehdejší pevninský most na ostrovy. Jeho geny dnes nosí asi 10 procent Britů.