Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko na podporu kosmického výzkumu vyčlení miliardu

Vesmír (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vesmír (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká podpora kosmického výzkumu by měla vzrůst zhruba na dvojnásobek, konkrétně na 42 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun).

Vyplývá to z analýzy České kosmické kanceláře. CSO poskytuje informační, poradenské a administrativní služby pracovištím zajímajícím se o zapojení do projektů Evropské kosmické agentury a zastupuje Česko v odborných orgánech EU a v Mezinárodní astronautické federaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká republika se stala členem ESA v roce 2008. Podle analýzy CSO byly první čtyři roky Česka v agentuře úspěšné. "Výsledek předčil očekávání evropské odborné komunity i vedení ESA," uvedl ředitel kosmické kanceláře Jan Kolář. Podle něj českým pracovištím pomohly při vstupu do ESA především dříve získané zkušenosti. "Spolupráce s ESA na dílčích projektech začala už v roce 1996 a cennou zkušenost přinesl i Program evropských spolupracujících zemí v letech 2004 až 2008," upřesnil.

Při svém vstupu do ESA se Česko vedle povinného příspěvku zavázalo i k zapojení do deseti volitelných programů agentury. Na ně ČR vyčlenila 22,9 milionu eur. Kosmická kancelář nyní na základě své analýzy doporučuje, aby se příspěvek téměř zdvojnásobil. "Záměrem našeho návrhu je vytvoření podmínek pro maximální možné využití členství v ESA jako efektivního nástroje ke zvyšování úrovně výzkumu a vývoje v ČR a konkurenceschopnosti českých pracovišť," sdělil spoluautor analýzy Michal Václavík.

Prostředky pro pilotovaný výzkum vesmíru

"Nárůst finančního podílu respektuje současné ekonomické podmínky ČR a odpovídá vládní koncepci podpory výzkumných a vývojových aktivit," doplnil ředitel CSO.

Historickým úspěchem je podle CSO zapojení několika českých podniků a univerzitních pracovišť do přípravy budoucích nosných raket a prostředků pro pilotovaný průzkum sluneční soustavy. Více než dvě třetiny českého příspěvku na volitelné programy byly použity na výzkum telekomunikačních systémů, podpůrný technologický program, rozvoj vědeckých experimentů, program pro vědy o životě a fyzikální vědy a na pozorování Země.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Cyklista s nákrčníkem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!