Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Čeští vědci objevili gen zodpovědný za závažné onemocnění ledvin

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: AFP

PRAHA Čeští vědci objasnili genetickou podstatu vzácného dědičného onemocnění ledvin. Objev dnes představili novinářům na tiskové konferenci. Chorobu vyvolává změna genu pro tvorbu bílkoviny zvané renin, která hraje významnou roli také v regulaci vysokého krevního tlaku.

Porucha genu vyvolává postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, popsal děkan lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze profesor Tomáš Zima. Přínos objevu spočívá podle vedoucí týmu vědců Stanislava Kmocha v prvé řadě v tom, že umožňuje farmakologickou léčbu rodin, kde se choroba vyskytuje. Otevírá se však i cesta pochopení vlivu látek na vznik vysokého krevního tlaku.

"Vyřešili jsme příčinu choroby u pacientů, ale zároveň jsme otevřeli
základní biologické otázky funkce reninu v regulaci krevního tlaku a v
biologii ledviny," řekl Kmoch. Studie ukazuje, jaké jsou vedlejší efekty působení léků, které ovlivňováním funkce reninu regulují krevní tlak. Takových preparátů se dnes prodávají po miliónech po celém světě, uvedl.

Podle přednosty kliniky nefrologie profesora Vladimíra Tesaře by v blízké době mohl mít objev význam i pro běžné pacienty s chronickým selháním ledvin, kterých je nyní v ČR asi 8000. Léčí se buď dialýzou, nebo je jim ledvina transplantována. Léčba je nákladná, podle Tesaře stojí čtyři procenta nákladů na zdravotní péči.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenzi mají v Česku dva miliony dospělých. Třetina z nich o tom přitom neví, vysoký tlak nijak nebolí. Jeho projevem může být až infarkt, mrtvice či právě selhání ledvin.
Nyní se výzkum soustředí na hledání vhodné léčby. Nadějná je zejména pro mladé, kteří ještě nemají ledviny příliš poškozené.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...